Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Ochrana osobních údajů ve znaleckých posudcích
22.5.2012
23:46
Palo
Host

Prosím o radu,

soudní znalec zpracoval znalecký posudek ve kterém uvedl citlivé osobní údaje o zdravotním stavu a sexuálním životě bez písemného souhlasu subjektu. Neporušil tím zákon § 4 písmene b) zákona a § 9 písmene a) 101/2011 Sb. o ochraně osobních údajů? Navíc tyto údaje jsou poskytovány ostatním osobám v rámci nahlížení do spisu! Neporušil tímto někdo zákon, nebo je takové jednání v rámci trestního řízení v pořádku?

23.5.2012
7:54
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Palo napsal(a)
Neporušil tímto někdo zákon, nebo je takové jednání v rámci trestního řízení v pořádku?

Nebudu na vaši otázku odpovídat nijak obšírně, protože nejsem odborník na ochranu osobních údajů. Je otázka, jestli vámi popisovaný znalecký posudek je zpracováním osobních údajů ve smyslu §4 písm. e) vámi zmíněného zákona (správné číslo je 101/2000 Sb.) Navíc v § 9 písm. i) téhož zákona je výslovně uvedeno, že citlivé údaje je možno zpracovávat, pokud se jedná o zpracování podle zvláštních zákonů při předcházení, vyhledávání, odhalování trestné činnosti, stíhání trestných činů a pátrání po osobách. Vezmu-li to i z logiky věci, asi naše společnost netouží potom, aby nám tu běhali např. sexuální násilníci bez možnosti uložit jim ochranné léčení, jen proto, že by se někdo mohl o jejich sexuální deviaci dozvědět. Pokud jde o to, že do spisu lze nahlížet, to máte pravdu, nicméně okruh osob, které do spisu mohou nahlížet, je zákonem omezen jen na orgány činné v trestním řízení, které věc zpracovávají, a dále na obviněného a  poškozeného, případně zúčastněnou osobu. K posudku se tedy opět dostanou jen ti, kteří s danou kauzou mají co do činění a kteří to potřebují ke své práci, resp. k uplatnění svých práv.

Jak už jsem ale uvedl, nejsem odborník na ochranu osobních údajů, třeba s pomocí nějakého advokáta uspějete u Úřadu na ochranu osobních údajů nebo u Ústavního soudu, a celý trestní proces se bude muset změnit tak, aby se nikdo o obviněném nic nedozvěděl.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
6 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0