Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Hrozi trest z neumysleneho cinu ??
18.9.2009
3:06
Roland
Host

Dobry den,

mam tento dotaz : Muj dobry kamarad a letity znamy, ktery nyni zije docasne v zahranici, se dostal do nezavideni-hodne situace… Pracoval u jedne bezpecnostni agentury jako velitel posadky, ktera prevazi financni zasilky vyssich hodnot, a to asi 1rok. Pri posledni smene, presne na jejim konci, nebot uz mel v te dobe podepsanou vypoved dohodou, zjistil, ze mu chybi ve voze 1 zasilka, pravdepodobne s vyssi financni castkou asi nad 1.000 000 kc, zpanikaril a tuto skutecnost svemu zamestnavateli neoznamil, nebot se bal, ze by mu nikdo stejne neveril a ze by mel velke problemy… Kratce na to pak odjel do zahranici, kde je zatim dodnes… Se zamestnavatelem mel podepsanou dohodu o PLNE hmotne zodpovednosti… Pozdeji se dozvedel, ze na nej-uz byvaly zamestnavatel podal trestni oznameni, nejspis z podezreni na trestny cin kradeze, evn. zpronevery… Ovsem kamarad se mi zaprisahal, ze ze ztratou zasilky nemel nic spolecneho…!

Hrozi mu nejaky evn. trest a co by mel nejlepe udelat, aby se vse vysvetlilo a on mel moznost se branit a obhajit ?? Boji se, ze sam proti silne firme, kde pracoval neobstoji a tak se nechce zatim ze zahranici vratit….  Ma nejakou sanci ?? DEKUJI za Vasi radu a odpoved !

18.9.2009
12:34
Roland
Host

Zdravim,

u trestneho cinu kradeze a zpronevery je stejna sazba, tedy 2-8 let, pokud jde o znacnou skodu (nad 1.000 000 czk)… Mohu vedet, podle ceho se rozlisuje, zda slo o kradez nebo zproneveru ?? Sazba je stejna, tak v cem je rozdil ??? Ja ho v nicem nevidim…  Pokud nebyl clovek jeste trestany a ale presto mu byla prokazana vina a byl pravomocne odsouzeny nejakym soudem 1 stupne, jaky muze byt asi trest ??? Sazba 2-8 let je moc rozdilna… Dekuji za odpoved

18.9.2009
20:34
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Roland řekl/a:

Boji se, ze sam proti silne firme, kde pracoval neobstoji a tak se nechce zatim ze zahranici vratit….  Ma nejakou sanci Co má váš přítel dělat, to těžko poradím, v takovém případě je nejlepší obrátit se na advokáta. Je-li proti němu vedeno trestní řízení, nebude stát proti firmě, ale proti orgánům činným v trestním řízení, zejména policistům. Ti jsou povinni shromažďovat důkazy nejen proti němu, ale i v jeho prospěch. Rozdíl mezi zrponevěrou a krádeží je ten, že při zpronevěře s věcí, která vám svěřena k nějakému účelu (např. k převozu) naložíte jinak, než byste měl, tj. necháte si ji, prodáte ji apod. Krádež spočívá v tom, že si přisvojíte cizí věc, která vám svěřena nebyla. Když převážíte pytel peněz jako pracovník bezpečnostní agentury a někam si ho ulijete, je to zpronevěra. když ten pytel peněz seberete z pokladny banky, je to krádež. Z hlediska trestu je to ale jedno, sazby jsou úplně stejné, závisí na výši škody. Ve vámi popisovaném případě to je skutečně 2-8 let. Konkrétní trest pak závisí na mnoha okolnostech, např. výši skutečné škody, trestní minulosti pachatele, způsobu provedení apod.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
5 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0