Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
extradice
29.4.2012
13:41
Gabriel
Host

Dobrý den, chci se Vás zeptat jak je to s extradici vlastních občanů, konkrétně mě zajímá zda může být k trestnímu stíhaní do ČR z Německa vydán občan Spolkové republ. Německo, slyšel jsem různe názory a to že na základě eurozatykače může stát vydat svého občana i do jiné země, avšak prý Německo odmítá i přes platnost eurozatykače své občany vydávat. Děkuji za odpověď.

29.4.2012
17:25
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Gabriel napsal(a)
Dobrý den, chci se Vás zeptat jak je to s extradici vlastních občanů, konkrétně mě zajímá zda může být k trestnímu stíhaní do ČR z Německa vydán občan Spolkové republ. Německo

Ano, státy Evropské unie skutečně na základě Evropských zatýkacích rozkazů mohou vydávat své občany ke stíhání do ciziny. I u nás tato otázka vyvolávala problém, prezident republiky dokonce zákon, kterým byl eurozatykač do českého právního řádu zaváděn, odmítl podepsat. Nakonec ale zákon začal platit, přezkoumával ho i ústavní soud a ten dospěl k závěru, že to je v pořádku. Je ale pravda, že v Německu ústavní soud rozhodl už v roce 2005 jinak. Tamní soud v podstatě obecně nepovažoval Evropský zatýkací rozkaz za protiústavní, nicméně vydávání vlastních občanů podle jeho rozhodnutí nelze povolit vždy. V podstatě konstatoval, že do ciziny může být vydán státní občan Německa, pokud se trestná činnost nevztahuje na německé území, resp. pokud se trestná činnost děla většinou jen na území cizího státu Evropské unie. Nemám s tím žádné praktické zkušenosti, ale v podstatě by to mělo znamenat, že když se u nás Němec dopustí třeba loupeže, nemělo by to bránit jeho vydání. Navíc, německý ústavní soud rozhodoval už v roce 2005, jestli se to v Německu nějak od té doby změnilo, to nevím, opravdu s tím nemám praktické zkušenosti, nikdy jsem se neúčastnil řízení, při kterém by německý občan měl být vydáván pro trestní stíhání do ČR a německé právo podrobně neznám.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
14 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0