Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Dopravní nehoda
15.6.2010
16:58
milahb

Jen se ptám
Příspěvků: 1
Člen od:
15.6.2010
Offline

Dobrý den. Rád bych vás požádal o radu. Dne 29.12.2009 byla moje maminka s mým 7 letým synem sražena na přechodu pro chodce. Věc řešila Policie ČR, kde bylo prokázáno, že řidič vjel na přechod pro chodce  a nerespektoval signalizaci semaforu, kde byla červená. Syn utrpěl pár pohmožděnin. Maminka byla v nemocnici asi 5 nebo 6 dní s tím, že měla otřes mozku  ( chvilkové bezvědomí a nic si z nehody nepamatuje) silně pohmožděné kolo se kterým se léčí dodnes a zřejmě bude muset jí na operaci kolene. Po propuštění z nemocnice  jí dělalo velké problémy chodit, natož aby si došla na nákup. Nevím jak může policista vyšetřující nehodu závažnost zranění, když není zdravotník, ale po skončení vyšetřování nám byl sděleno, že věc byla ukončena a zaslána k vyřízení ke správnímu orgánu při městském úřadu. Když se asi tři měsíce nic nedělo, tak jsme se zašli informovat koncem května na městský úřad – správní orgán co se s věcí děje.

Zde nám bylo sděleno, že věc již byla vyřízena a to koncem února 2010. Na dotaz jak byla věc vyřízena nám bylo sděleno, že správní orgán není povinen tyto informace sdělovat poškozené straně a proto nás ani nikdo nevyrozuměl, jak bylo s věcí naloženo. A že my jako poškozená strana můžeme jenom o věci jednat s pojišťovnou. Vůbec se my nelíbí, že nevím jak byl viník nehody potrestán. Viník nehody se pouze staral, abychom nevydávali lékařskou zprávu a nakonec se nebyl schopen ani omluvit. Nevím jestli mám vůbec nějakou možnost žádat o prozkoumání správnosti postupu správního orgánu. Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

 

15.6.2010
18:11
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
22

milahb řekl/a:

 Nevím jestli mám vůbec nějakou možnost žádat o prozkoumání správnosti postupu správního orgánu. Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den


Toto bohužel není otázka trestního práva, ale práva správního, ve kterém nejsem zběhlý. Nicméně, poškozený je v přestupkovém řízení účastníkem řízení pouze tehdy, pokud mu vznikla škoda na majetku. Ve vašem případě ale šlo o škodu na zdraví, takže, pokud si správně vykládám zákon (jak už jsem uvedl, praktické zkušenosti nemám), tak vaše matka ani váš syn účastníky přestupkového řízení nejsou a tudíž ani nemohou žádat o přezkoumání vydaného rozhodnutí.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
7.9.2010
18:29
Honza

Jen se ptám
Příspěvků: 1
Člen od:
7.9.2010
Offline

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně autonehody, kterou jsem způsobil na začátku srpna tohoto roku. Pro vžití se do mé situace uvedu i popis: jedná se o dopravní nehodu kdy na mém autě byla škoda 70Kč (prasklý rámeček pod SPZ) a na druhém autě škoda za 22000tis (zničené tažné zařízení + zadní dveře) a "lehká" újma na zdravý (přepravovaná slečna si stěžovala na bolest za krkem a byla odvezena do nemocnice, kde nebyla hospitalizována a doktor jí na žádost rodičů poslal domů s límcem). Z mého pohledu se jedná o naprosto banální ublížení na zdraví, jelikož jsme popojížděli v koloně a já do druhého auta narazil asi tak 10km/h z čehož usuzuji, že na horské dráze si hnete s páteří v každé zatáčce a taky za to nikoho neodsuzujete. Mě alkohol ani nic podobného nenaměřili, prostě jen tak cc 0,5 sec. nepozornosti při rychlosti 10km/h.

 Kdybych se v něčem mýlil opravte mě prosím:

Dle mých informací kdyby byla "práce" (navštěvuje základní školu) neschopná po dobu max. 7dní jednalo by se o přestupek řešený pokutou něco kolem 2500 – 5000 – to bych vůbec nic neřešil.

Jedná se mi o to zranění, lékař jí dal límec a do zprávy pro policii napsal něco ve smyslu,že ošetření trvalo 10 dní (dle mého názoru dívka nosila límec max. den a pak už jí nic nebylo a vesele chodila na koupaliště). Jedná se mi o to zda mohu nějak úspěšně zpochybnit těch 10 dní a spadnout tak do přestupku? Nepomohlo by mi nějaké čestné prohlášení rodičů, že byla už druhý den v pořádku? Popřípadě, nějaké potvrzení od doktora, že standartní doba léčení tohoto zranění je 10 dnů a že se dívka mohla uzdravit již dříve?

omlouvám se, že se tak rozepisuji, ale kdybyste viděli tu "nehodu", tak by vám taky přišel trest 25-50tis + odebrání ŘP na 1-2roky nepřiměřený, navíc jezdím i občas služebním autem takže problém.

druhou věcí je že na odboru dopravy mi vnukli myšlenku, že mohl nečekaně zabrzdit i schválně kvůli opravě auta a spolujezdce mít jako svědky… na 1. pohled to prý vypadá jako pojistný podvod, jelikož na mém autě nic a na jeho prý dost poničený zadek jak od náklaďáku (byly to osobáky). Bohužel jsem si nevšiml, zda měl zadek vozu poničený či nikoliv…

Kdyby vás napadlo cokoliv co by mi jen trochu ulehčit prosím o dobrou radu.

Mnohokrát děkuji za odpověď

7.9.2010
18:38
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
24

Honza řekl/a:

Jedná se mi o to zda mohu nějak úspěšně zpochybnit těch 10 dní a spadnout tak do přestupku? Nepomohlo by mi nějaké čestné prohlášení rodičů, že byla už druhý den v pořádku? Popřípadě, nějaké potvrzení od doktora, že standartní doba léčení tohoto zranění je 10 dnů a že se dívka mohla uzdravit již dříve? 


Vy se tady domáháte právní pomoci v konkrétním případě, což my zde neděláme, protože od toho jsou advokáti. Tyto stránky mají přinést lidem obecné poznatky o trestním právu. Takže jen stručně. Dobu léčení dítěte můžete prokázat jakkoliv, třeba i svědectvím rodičů nebo vyjádřením lékaře, jako důkaz může sloužit v podstatě cokoliv. To, zda se jedná o pojistný podvod byste zřejmě musel prokázat nějakým posudkem z oboru dopravy, který by se vyjádřil k možnostem vzniku vámi popisovaného poškození.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
15.11.2010
17:15
Janous

Jen se ptám
Příspěvků: 1
Člen od:
15.11.2010
Offline
25

Dobrý den,

v červenci jsem měla dopravní nehodu. Při vjíždění na hlavní komunikaci (z vedlejší, s příkazem Stůj, dej přednost v jízdě) jsem bohužel přehlédla motorkáře jedoucího za dodávkou, která odbočovala na mou komunikaci. Při mém rozjíždění a míjení se s dodávkou došlo ke střetu. Poškozený jel na motorce v tričku a kraťasech, naštěstí však nebyl vážně zraněn. Odmítl přivolat záchranou službu a nastalo čekání a šetření s policií. Během toho jelo kolem smluvní vozidlo zdravotní pojišťovny, které pánovi ošetřilo odřeniny a pro jistotu ho odvezlo do nemocnice na pozorování kvůli naraženému břichu.

Během srpna na mne bylo podáno trestní oznámení za těžké ublížení na zdraví (později překvalifikováno na lehké ublížení na zdraví). Poslala jsem pánovi omluvný dopis (ve kterém jsem chtěla přistoupit na dohodu) a když nereagoval zkontaktovala jsem ho telefonicky - bylo mi řečeno, že je v naprostém pořádku, že má pouze ruku (zápěstí) v ortéze, ale do práce dále chodí a že by rád 40 000, které mu chybí k opravě motocyklu. Jednala jsem i s pojišťovnou, kde mi oznámili, že poškozený dostal zcela adekvátní odškodné asi 120 000,- a o náhradu škody na zdraví nezažádal. Vzhledem k mé životní situaci (čerstvá absolventka, hledám zaměstnání) si nemohu dovolit poškozenému částku vyplatit.

Případ se ke státní zástupkyni dostal během měsíce října, neboť se celou dobu čekalo na lékařské zprávy poškozeného, které nebyl schopen dodat několik týdnů. Státní zástupkyně poté podala obžalobu. Nyní mi přišel trestní příkaz od samosoudce, kde jsem odsouzena ke 4 měsícům odnětí svobody, s podmíněným odkladem 20 měsíců a zákazem řízení motorových vozidel též 20 měsíců.

Ráda bych radu zda má cenu podávat odpor? Vím, že soudce může trest zhoršit, ale přijde mi nesmyslné dostat tak velký trest za zlomenou kůstku v zápěstí. Zvláště když jde poškozenému pouze o peníze potřebné k opravě motocyklu. Nemluvě o tom, že se zaměstnání s podmínkou bude hledat o něco obtížněji než bez ní. Řidičské oprávnění vlastním od roku 2004, jsem aktivní řidič bez jediného postihu, včetně pokuty za parkování 🙂

Děkuji

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
17 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0