Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Dopravní nehoda
13.4.2010
11:13
dralan

Jen se ptám
Příspěvků: 2
Člen od:
13.4.2010
Offline

Dobrý den,

manželku v lednu t.r. srazil 20-ti letý řidič na přechodu pro chodce. Při střetu maželka utrpěla zlomeninu klíčku pažní kosti, zlomeninu klíční kosti, zlomeninu pánve, bederního obratle, odlomek holenní kosti a zranení postihující kolenní vazy. Kromě toho vznikly hmotné škody. Řidič se k činu doznal a byl shledán jako viník nehody a obžalován podle § 147/1, 2 tresního zákoníku. Po 2 měsících se ozval, že by se chtěl mimosoudně vyrovnat, načež si najal právníka a navrhoval 8000,- Kč odškodnění, což byla částka zaslaná pojišťovně jako první vícenáklady spojené s léčením. Na mediační a probační službě jsem se informoval (manželka je stále částečně imobilní a proto ji zastupuji) jakým způsobem a v jaké výši je vyrovnání obvyklé. Když jsem měl připraven protinávrh, zaskočilo mne doručení Usnesení Státního zástupce o podmíněném zastavení trestního stíhání podle § 307 odst. 1. Domnívám se, že právník obviněného zatlačil.

Do dnešního dne nemám ani vyjádrření pojišťovny ani korunu náhrady. Podal jsem stížnost, protože usnesení obsahuje faktické chyby o průběhu a následcích nehody. Manželka absolvovala hospitalizaci operaci a další léčení doma, kdy jsme oni celá rodina skoro 2 měsíce pečovali. Čekají ji ještě minimálně 2 operace, dlouhodobá rehabilitace a rekonvalescence a s jejím uplatněním v pracovním procesu v budoucnu nemůžeme moc počítat, protože její vzdělání umožňuje pouze dělnické profese. 

Opravdu náš právní řád umožňuje zmrzačit člověka, donést kytku a nechat vše na poškozeném ať se dohaduje s pojišťovnou ? Jak máme dále postupovat pokud naše stížnost nebude akceptována ? Pomohla by snad medializace celého případu ? A jaké šance jsou domoci se v budoucnu rozdílu mezi plněním ne zrovna renomované pojišťovny a našimi požadavky v občansko právním sporu ?   

13.4.2010
12:04
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

dralan řekl/a: dralan řekl/a:

Dobrý den,

Opravdu náš právní řád umožňuje zmrzačit člověka, donést kytku a nechat vše na poškozeném ať se dohaduje s pojišťovnou ? Jak máme dále postupovat pokud naše stížnost nebude akceptována ?

Jaké máte vyhlídky v případě občanskoprávního sporu, to opravdu nemohu posuzovat, obecně samozřejmě platí, že ten kdo způsobil škodu, ji musí nahradit. Pokud se s pachatelem, resp. s pojišťovnou nedohodnete, bude soud muset v občanskoprávní řízení vyvolaném vaší žalobou posoudit všechna pro a proti, což rozhodně já nemohu takto přes internet udělat. K otázce medializace se vyjadřovat nechci, to nemá s právem nic společného.

U dopravních nehod bývá podmíněné zastavení trestního stíhání poměrně časté, protože dopravní nehoda je ve většině případů souhra nepozornosti a nešťastných náhod a může se to stát komukoliv z nás (nemluvím samozřejmě o opilých řidičích či hazardujících frajírcích). Zákon jednoznačně pro podmíněné zastavení vyžaduje, aby obviněný nahradil způsobenou škodu nebo aby alespoň učinil kroky k náhradě směřující. V daném případě s největší pravděpodobností bude škodu hradit pojišťovna z tzv. povinného ručení, takže za kroky směřující k náhradě škody lze považovat i to, že viník škodu nahlásí pojišťovně. Podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání tedy skutečně mohly být splněny. Pokud pojišťovna nenahradí celou vzniklou škodu, tak ji můžete (třeba i soudní žalobou) uplatňovat po viníkovi v občanskoprávním řízení. Tak by tomu ale bylo i v případě, že by k podmíněnému zastavení nedošlo a že by pachatel byl odsouzen. Soud by vám totiž stejně mohl v trestním řízení přiznat právo na náhradu škody jen v té výši, která byla prokazatelně známá ke dni soudního rozhodnutí a zbytek byste opět museli uplatňovat mimo trestní řízení.

Pokud vaše stížnost nebude akceptována, neexistuje proti ní žádný další řádný opravný prostředek.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
13.4.2010
12:18
dralan

Jen se ptám
Příspěvků: 2
Člen od:
13.4.2010
Offline
18

Děkuji za rychlou odpověď.

5.5.2010
21:49
Jirka
Host
19

Dobrý den,

před rokem jsem měl autonehodu na motorce v Rakousku.Motorka byla havarijně pojištěna, veškeré výlohy týkající se ošetření v nemocnici byly uhrazeny z cestovního pojištění . Za poškozenou motorku pojišťovna vyplatila náhradu. Do této doby ovšem nepřišel protokol z policie o viníkovi nehody. Nehodu zavinila prokazatelně řidička automobilu, kterou jsem předjížděl, bezmyšlenkovitě odbočila vlevo. Na jejím vozidle nevznikla žádná škoda. Nepožadoval jsem od ní žádnou náhradu škody(trvalé zdravotní problémy atd.). Zhruba po necelém roce jsem dostal "předvolání svědka k hlavnímu líčení" k Okresnímu soudu v Rakousku. Jsem celkem bezradný, německy neumím, v těchto záležitostech se neorientuji. Žalovaná strana je určena řidička vozidla. Prosím o radu jak se v této situaci zachovat, nemám žádnou zkušenost se soudy. V předvolání není uveden důvod, pouze odkaz na § 88 odst.1,4 trestního zákoníku (předpokládám, že jde o Rakouský zákoník). Nevím zda bude u soudu přítomen překladatel, nebo si mám zajistit svého atd. Děkuji za odpověď

 

Jirka

5.5.2010
22:19
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Jirka řekl/a:

Dobrý den,

 Nevím zda bude u soudu přítomen překladatel, nebo si mám zajistit svého atd. Děkuji za odpověď


Každý (i svědek) má právo na jednání před soudem v rodném jazyce. Nikdo po vás nemůže chtít, abyste uměl německy. i kdybyste německy uměl, stejně máte právo na tlumočníka, pokud se ho výslovně nevzdáte, přeci jen jednání u soudu je něco jiného, než když se potřebujete zeptat, jak se dostat na nádraží. Nemějte tedy obavu, u jednání určitě bude tlumočník přítomen. Není vaší povinností si tlumočníka zajistit, to zařídí soud. Stejné je to i u našich soudů, není výjimkou, že svědčí )nebo je obžalován) cizí státní příslušník a v tom případě soud vždy zajišťuje přítomnost tlumočníka.
 

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
22 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0