Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník





15:51
Dobrý den,
prosím Vás, pokud zanikla trestnost činu až v době řízení před soudem I. stupně účinnou lítostí (zaplacením výživného), tak trestní řízení již soud nezastavuje a obžalovaný se zprostí obžaloby rozsudkem? Kdo to navrhuje a je zapotřebí k tomu nařizovat hlavní líčení? Kdyby to bylo před podáním obžaloby, tak řízení zastaví státní zástupce? Co kdyby zanikla trestnost činu promlčením trestního stíhání v době řízení před soudem? Má soud obžalovaného zprostit obžaloby (důvod zánik trestnosti) nebo řízení zastavit dle § 223 TrŘ – s odkazem na § 11 odst. 1 TrŘ?
8:15

Odpovídám
16.10.2008

Promlčením by trestnost činu během trestního řízení neměla zaniknout nikdy, to by byl obrovský průšvih. Je možné, že trestnost zanikne promlčením ještě před zahájením trestního stíhání – v takovém případě ale ani není důvod trestní stíhání zahajovat. Je ale pravda, že se může stát, že až třeba soud přijde na to, že promlčecí doba uběhla bez toho, aby v ní orgány činné v trestním řízení zahájily trestní stíhání nebo činily kroky k ukončení této věci. Pak samozřejmě trestnost činu zaniká.
Mnohem častějším způsobem zániku trestnosti je ale účinná lítost, tedy to, že pachatel odčiní následky své trestné činnosti ještě před tím, než soud 1. stupně začne vyhlašovat rozsudek. To ale zákon umožňuje jen u některých trestných činů, u nichž zájem na odstranění následků trestné činnosti je větší než zájem na potrestání pachatele. Typicky jde o trestný čin zanedbání povinné výživy nebo neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení a podobné povinné platby.
Pokud dojde k zániku trestnosti z jakéhokoliv důvodu, je pro formu soudního rozhodnutí důležitá fáze, ve které se právě řízení nachází. Jestliže se soud o zániku trestnosti dozví ještě před tím, než nařídí hlavní líčení, je zbytečné hlavní líčení nařizovat a soud usnesením trestní stíhání zastaví tzv. "od stolu". Jestliže se ale tyto skutečnosti dozví až při hlavním líčení, nemůže už trestní stíhání zastavit, ale zprostí obviněného obžaloby podle § 226 písm. e) trestního řádu.
19:18
Dobry den chtel jsem se zeptat
mel jsem soud za zanedbani povinne vyzivy a byl jsem nepravomocne odsouzen na dobu trvani 8 mesicu nepodminene ,buádu davat odvolani do HK castku jsem ihned uhradil ale nestihl jsem to uhradit do prvniho stani proto me dali 8 mesicu proto vas zadam o informaci jake mam vyhlidky dale ,vse je uhrazeno ,samozrejme ucinim litost nad svim jednanim a jiz si sve zavazky budu plnit ,zadny jiny dluh na vyzivnem nemam a platim radne co jiz budu predkladat u odvolaciho soudu,prosim o odpoved na email dekuji Jan
19:24

Odpovídám
16.10.2008

Jan napsal(a)
Dobry den chtel jsem se zeptat
mel jsem soud za zanedbani povinne vyzivy a byl jsem nepravomocne odsouzen na dobu trvani 8 mesicu nepodminene
Trestnost trestného činu zanedbání povinné výživy zaniká, pokud neplacení výživného pro děti nemělo trvale neodčinitelné následky a pokud pachatel výživné zaplatil dříve, než soud prvního stupně vyhlásil rozsudek. V daném případě tedy už nemůžete dosáhnout toho, aby trestnost vašeho jednání zcela zanikla. Pokud si však podáte odvolání a výživné celé doplatíte ještě před rozhodnutím odvolacího soudu (odvolacímu soudu to samozřejmě musíte doložit), tak sice nebudete zproštěn obžaloby, ale odvolací soud zcela bezpochyby uloží mírnější trest, který nebude nepodmíněný, případně může i zcela upustit od potrestání. Rozhodně se tedy vyplatí výživné doplatit i v odvolacím řízení.


Nejvíce uživatelů online: 1460
Právě Online:
11 Host(ů)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)
Nejčastější autoři:
VeronikaKo: 28
Sona: 14
JaroslavD: 13
borec1: 12
ivana29: 12
Statistika členů:
Hostů: 1611
Členů: 977
Moderatorů: 1
Administrátorů: 2
Statistika fóra
Skupiny:6
Fóra:18
Témata:432
Příspěvky:7867
Nejnovější členové: yabanci, majdulik22
Moderátoři: admin: 3997
Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0