Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník





12:30
Dobrý den. Prosím můžete mi poradit? Moje jedenáctiletá dcera má velmi bujnou fantazii a hodně si vymýšlí. Při školní přednášce o drogách si vymyslela, že děti z kroužku, který navštěvuje berou drogy. Po té nás navštívila kriminální policie a moji dceru vyslíchala. Ta přiznala, že si všechno vymyslela. Dnes mi volala policistka ze školy, že budou mou dceru vyslíchat znovu, bez mé přítomnosti. S výslechem bez mé přítomnosti jsem nesouhlasila, ale ona mi s arogancí řekla, že mi to pouze oznamuje a že moji dceru vyslechnou ve škole bez mé přítomnosti. Chtěla jsem se zeptat jestli je tento postup policie zákonný. Děkuji za odpověď
13:57

Odpovídám
16.10.2008

Jana řekl/a:
moji dceru vyslechnou ve škole bez mé přítomnosti. Chtěla jsem se zeptat jestli je tento postup policie zákonný.
Ano, takový postup zákonný je, v zásadě platí pravidlo, že dítě se vyslýchá v nepřítomnosti rodičů, pouze v odůvodněných případech, kdy lze předpokládat, že přítomnost rodiče nějakým způsobem přispěje k řádnému způsobu výslechu, je přítomnost rodičů přípustná.
Na druhou stranu se nemusíte bát, že dcera bude vystavena nějaké zlovůli policistů. Každému výslechu dítěte totiž musí být přítomen pedagog nebo osoba mající zkušenosti s prací s dětmi. Je-li výslech prováděn ve škole, je nejčastěji přítomen učitel nebo třeba družinářka, v jiných případech je to nejčastěji pracovnice oddělení péče o mládež městského úřadu. Úkolem tohoto pracovníka je dohlížet na to, aby výslech byl proveden řádně bez nějakých důsledků na dítě, zejména na psychický stav. Takto řádně provedený výslech pak může být použit v případném soudním řízení jako důkaz a dítě již není vyslýcháno znovu soudem (pokud se tedy neobjeví nějaké nové podstatné okolnosti, které by si výslech dítěte vynutily).
16:48

Odpovídám
16.10.2008

Kris1110 napsal(a)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat od kolika let lze provádět výslech nezletilých dětí. Jakým způsobem se ( pokud lze) vyslýchají ty malé třeba v rozmezí od 3-7 let? Děkuji za odpověď
Žádná zákonem věková hranice pro výslech dítěte stanovena není. Teoreticky tedy lze vyslýchat jakékoliv dítě, ale samozřejmě způsobem odpovídajícím jeho věku, resp. rozumovým a vyjadřovacím schopnostem. Výslech dětí by měli provádět specializovaní vyšetřovatelé, u výslechu by měl být přítomen člověk mající zkušenosti s výchovou dětí (pedagog, dětský psycholog apod.).Rodiče se k výslechu přibírají jen tehdy, pokud to bez nich nejde, pokud tím může být lépe dosaženo účelu výslechu. Výslech by měl vždy být prováděn tak, aby už nemusel být opakován. Svědecká výpověď malého dítěte (např. pětiletého) je samozřejmě vždy ošemetná, protože děti občas vidí svět jinak, než dospělí, nebo mohou být snadno někým ovlivněny. Mnohem pečlivěji je tedy třeba jejich výpověď posuzovat ve světle ostatních důkazů, je takřka pravidle, že takové dítě se musí podrobit i pedopsychologickému znaleckému vyšetření, jehož účelem je právě zjištění, jestli dítě netrpí příliš bujnou fantazií nebo jestli není někým ovlivněno apod.


Nejvíce uživatelů online: 1460
Právě Online:
15 Host(ů)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)
Nejčastější autoři:
VeronikaKo: 28
Sona: 14
JaroslavD: 13
borec1: 12
ivana29: 12
Statistika členů:
Hostů: 1611
Členů: 977
Moderatorů: 1
Administrátorů: 2
Statistika fóra
Skupiny:6
Fóra:18
Témata:432
Příspěvky:7867
Nejnovější členové: yabanci, majdulik22
Moderátoři: admin: 3997
Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0