Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Souhlas poškozeného s trestním stíháním
24.3.2009
10:05
Karel
Host

Dobrý den,

 

rád bych se Vás dotázal, zda může obviněný nabínout (třeba prostřednictvím prostředníka) poškozenému nějaký finanční obnos za to, že vezme zpátky svůj souhlas s trestním stíháním obviněného?  Samozřejmě by konečné rozhodnutí, zda tuto nabídku přijmout, bylo na svobodné vůli poškozeného… Ale přesto, nebude to považováno ze strany obviněného za formu nátlaku či ovlivňování svědků (poškozený je i svědek)? A v případě, že by došlo k obnově řízení v takové věci, je možné účinně vzít zpět souhlas s trestním stíháním i v obnoveném řízení po povolení obnovy procesu?

 

Děkuji velmi.

24.3.2009
12:17
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Karel řekl/a:

rád bych se Vás dotázal, zda může obviněný nabínout (třeba prostřednictvím prostředníka) poškozenému nějaký finanční obnos za to, že vezme zpátky svůj souhlas s trestním stíháním obviněného?


Trestní stíhání je na souhlas poškozeného vázáno jen v v zákoně vyjmenovaných případech, naprostá většina trestných činů je stíhatelná i bez souhlasu poškozeného. Podrobnosti k tomu najdete v našich článcích Souhlas poškozeného k trestnímu stíhání a Jste poškozen trestným činem - jaká máte práva?Pokud již poškozený souhlas k trestnímu stíhání dal, může ho vzít zpět, ale nejpozději předtím, než soud prvního stupně začně vyhlašovat rozsudek. V rámci obnovy řízení již tedy nelze vzít souhlas s trestním stíháním zpět.

Poskytnutí finační částky poškozenému nemusí nutně být bráno jako nátlak, pokud to obviněný myslí upřímně, je možno to brát jako náhradu škody, příp. jako jakousi satisfakci. To ostatně lze využít např. i při narovnání nebo podmíněném zastavení trestního stíhání, nebo to alespoň může být považováno za polehčující okolnost.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
10 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0