Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
odložení věci § 159a TŘ
30.9.2010
10:41
xhex
Host

Dobrý den,

je podezření ze spáchání tč kráděže v jed. souběhu s porušováním domovní svobody. SZ věc dle 159a odložil, po přešetření postupu SZ byla věc KSZ znovu "otevřena" aby byly prověřeny nové skutečnosti. Poté byla věc znovu odložena dle 159a. V odůvodnění je napsané že "je nepochybné že k trestní činnosti došlo, avšak není možné určit konkrétní podezřelou osobu, neboť není možné prokázat, kdo, v jaké době a jakým způsobem věci odcizil". Stížnost nepomohla a ve věci se tím pádem nic neděje. Dle spisu jsou podezřelé 3 osoby, které jediné měly přístup do předmětného bytu. Existuje nějaký postup, jak usnesení o odložení zrušit? Policie je názoru, že TS lze zahájit, SZ se však do toho asi nechce.. Jaké prostředky tedy je možné využít, aby bylo zahájené TS? Děkuji za odpověď

30.9.2010
14:25
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

xhex řekl/a:

 Existuje nějaký postup, jak usnesení o odložení zrušit? Policie je názoru, že TS lze zahájit, SZ se však do toho asi nechce.. Jaké prostředky tedy je možné využít, aby bylo zahájené TS? Děkuji za odpověď


I když usnesení o odložení věci nabylo právní moci, neznamená to, že už nikdy nebude moci být v této věci znovu zahájeno trestní stíhání a rozhodnuto případně i o vině a trestu konkrétního pachatele. Pokud se orgány činné v trestním řízení dozví nové skutečnosti, které by umožnily zahájit trestní stíhání, tak ho zahájit musí i přesto, že věc byla dříve pravomocně odložena.

 

Další možností, jak dosáhnout pokračování v trestním stíhání, je právo státního zástupce zrušit usnesení policie o odložení věci, a to i pravomocného. Státní zástupce tak však může učinit nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy je mu usnesení policejním orgánem doručeno. V daném případě asi okresní státní zastupitelství nic takového neudělá, když zamítlo stížnost proti usnesení o odložení věci, můžete se ale se žádostí o přezkoumání postupu okresního státního zastupitelství obrátit na krajské státní zastupitelství. Na druhou stranu, pokud se skutečně nepodařilo zjistit skutečnosti, které by umožňovaly obvinit konkrétní osobu, tak zvažte, zda nějaké další stěžování má smysl. Je sice hezké, že víme, že to mohl provést někdo ze tří lidí, ale nemůžete obvinit tři lidi jen proto, že víte, že tam měly přístup.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
5 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0