Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Vyhoštění
12.8.2011
1:52
Dvořák
Host

Ještě mám doplňující otázky:

Když cizinec s trestem vyhoštění opustí bránu věznice, tak je v postavení zadrženého policií až do doby, než ho policie doveze na hranice ČR? Jaká má policie v takovéto situaci práva vůči vyhošťovanému cizinci?

Existuje nějaká zákonná "obstrukce", kromě žádosti o azyl, jak by cizinec mohl získat nějaký čas (hodiny, dny) na pobyt v ČR na svobodě, než ho policie eskortuje na hranice ČR? (Slyšel jsem, že je možné nějakou obstrukcí získat až 48 hodin???)

Pokud taková obstrukce opravdu neexistuje, může se právě propuštěný a zároveň vyhošťovaný cizinec před eskortováním na hranice alespoň setkat na pár hodin s rodinou, převzít od ní např. mobil, peníze, oblečení, apod.?
Může policejní eskorta ze zákona takovému setkání a předání věcí bránit?

Poslední otázka:

Jak je možné zjistit, v kolik hodin bude cizinec propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody? (Z rozsudku je jasné pouze datum propuštění.) U nevyhoštěného člověka by to bylo skoro jedno, ale vzhledem k tomu, že cizince z věznice odvede policejní eskorta, je ten čas velmi důležitý a obávám se, že cizinecká policie nic takového nebude schopna ani ochotna někomu sdělovat. (Stát před věznicí od 5 hod. od rána až do 16-17 hod. a čekat, až se propouštěný s eskortou objeví, není moc dobré řešení!)

(Omlouvám se za spousty otázek, ale nikdo (ani 3 různí advokáti), mi nejsou schopni dát jasné a přesné odpovědi. Nejlépe tyto věci znají určitě sami cizinečtí policisté, ale oficiálně takové informace nikomu neposkytnou a žádného osobně neznám, abych se ho zeptal.)

 

Velice děkuji za odpovědi.

Dvořák

12.8.2011
10:11
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Dvořák napsal(a):

Dobrý den,

mám dotaz, týkající se praktického dopadu § 350h tr. řádu

Soud před realizací trestu vyhoštění nezkoumá sám z úřední povinnosti, zda se v době od vyhlášení rozsudku nezměnily skutečnosti, které by bránily uložení trestu vyhoštění. Takové rozhodnutí činí soud zpravidla na žádost samotného odsouzeného. Je pravda, že kdyby se soud sám nějak dozvěděl o změně skutečností, tak by rozhodl o upuštění od výkonu trestu vyhoštění i sám bez žádosti. Rozhodně ale soud nemá povinnost zkoumat, zda ke změně skutečností, rozhodných pro trest vyhoštění náhodou v mezidobí nedošlo. 

Odkladný účinek stížnosti proti usnesení o (ne)upuštění od výkonu trestu vyhoštění se týká právě jen tohoto usnesení. Odkladný účinek tedy nemá žádný vliv na výkon trestu vyhoštění. Pokud tedy usnesení o upuštění od výkonu trestu vyhoštění není pravomocné v době, kdy končí trest odnětí svobody, bude trest vyhoštění realizován. Pokud by se pak stalo, že skutečně rozhodnutí o upuštění od výkonu trestu vyhoštění nabude právní moci, bude se vyhoštěný moci bez problémů do republiky vrátit.

O upuštění od výkonu trestu vyhoštění rozhoduje soud prvního stupně, který rozhodoval o vině a trestu odsouzeného.

Jak je to s postavením odsouzeného v okamžiku, kdy je předán policejním orgánům k realizaci trestu vyhoštění, to přesně nevím, to již neřeší trestní řád, ale jiné zákony a bohužel teď nemám čas to studovat. Nicméně, bude to stejné jako v případě, kdy policie dodává odsouzeného do výkonu trestu odnětí svobody – soudní příkaz je podkladem pro omezení obviněného na svobodě, ale jen na dobu nezbytnou k dodání do výkonu trestu. Cizinecká policie rozhodně nemůže delší dobu cizince držet a čekat, až se jí to bude hodit. Musí bez zbytečných odkladů zařídit převoz cizince na hranice nebo na letiště. Pokud z nějakých důvodů nelze vyhoštění realizovat okamžitě po propuštění z výkonu trestu, tak dá soudu podnět k vzetí odsouzeného do vyhošťovací vazby. Soud takovému podnětu vyhovět může, ale nemusí, záleží jen na jeho posouzení, zda hrozí, že odsouzený se bude trestu vyhoštění vyhýbat. Ostatně, pokud by vyhoštěný, který by takto nebyl vzat do vyhošťovací vazby se vyhýbal trestu vyhoštění (tj. buď by nevycestoval sám nebo nevyužil možnosti vycestovat, kterou mu zajistí policie), tak se opět dopouští trestného činu (maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání).

Pokud jde o obstrukce, tak k tomu tyto stránky rozhodně neslouží.

Jestliže trest vyhoštění bude realizován policií, nepředpokládám, že by umožnila odsouzenému nějaké setkání s rodinou. Přesný čas propuštění si domlouvá policie s věznicí, nikomu jinému se takové skutečnosti nesdělují. Samozřejmě, že se o tom včas dozví i odsouzený, aby si mohl sbalit.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
12.8.2011
18:50
Dvořák
Host

Sice jste mě nepotěšil, ale děkuji Vám za odpovědi.

Ještě bych měl poslední otázku:

Je možné požádat předsedu senátu soudu, který rozhodl o trestu, aby odsouzenému po propuštění poskytl alespoň 2-3 dny na vyřízení důležitých záležitosti v ČR předtím, než bude vyhoštěn? Onen cizinec v ČR totiž dlouhodobě žil, má zde nějaký movitý majetek a také např. účty v bankách, které potřebuje zrušit, apod.

Jakou formu by měla mít taková žádost o odklad vyhoštění a bylo by vhodné do ní uvést, že cizinec bude mít po tu krátkou dobu odkladu vyhoštění zajištěno bydlení a vše ostatní?

(Vím, že tento odklad vyhoštění může soudce povolit, pokud nebyl vyhoštěný cizinec předtím ve výkonu trestu odnětí svobody, ale pro tento případ jsem v zákonech nic nenašel.)

Děkuji

Dvořák

12.8.2011
19:03
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Dvořák napsal(a):

Je možné požádat předsedu senátu soudu, který rozhodl o trestu, aby odsouzenému po propuštění poskytl alespoň 2-3 dny na vyřízení důležitých záležitosti v ČR předtím, než bude vyhoštěn? 

Ano, taková možnost je, ale na váš případ se bohužel nevztahuje. Pokud soud nenajde skutečnosti, které by odůvodňovaly obavu, že odsouzený bude mařit výkon trestu vyhoštění, tak mu může (ale nemusí) dát lhůtu na obstarání vlastních záležitostí, která nesmí být delší, než jeden měsíc od právní moci rozsudku.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
13.8.2011
16:03
Dvořák
Host
10

Děkuji a ještě jedna otázka:

Vztahuje se trest vyhoštění z ČR také na ostatní státy Shengenského prostoru, případně celou EU?

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
22 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7868

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0