Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Placení peněžitého trestu
22.1.2010
10:48
Markéta Stejskalov
Host
11

Dobrý den, mám dotaz k souhrnnému trestu odnětí svobody a současně výkonu peněžitého trestu.Kdy je peněžitý trest vykonavatelný a jakou formou, je-li osouzený ve výkonu trestu? Rozhodnutí je pravomocné potvrzeným rozsudkem odvolacího soudu nebo má nějaký vliv dovolací řízení? Jedná se o prr. 341, kdy je odsouzený vyzván k úhradě?

Děkuji.

22.1.2010
10:52
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Markéta Stejskalov řekl/a:

Kdy je peněžitý trest vykonavatelný a jakou formou, je-li osouzený ve výkonu trestu? Rozhodnutí je pravomocné potvrzeným rozsudkem odvolacího soudu nebo má nějaký vliv dovolací řízení?

Rozhodnutí o uložení peněžitého trestu je vykonatelné právní moci rozsudku. Bylo-li ve věci podáno odvolání, je trest vykonatelný ode dne, kdy rozhodl odvolací soud. Podané dovolání na to nemá žádný vliv.

Po právní moci rozhodnutí je odsouzený vyzván poštou, aby zpravidla do 15 dnů peněžitý trest zaplatil. Je přitom jedno, jestli je na svobodě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody. Pokud nezaplatí, bude zaplacení peněžitého trestu nejprve vymáháno (např. i exekučně, což ale zvýší náklady a znamená to, že odsouzený ve skutečnosti zaplatí mnohem více) a pokud se to nepodaří, tak bude nařízen náhradní trest odnětí svobody a odsouzený místo placení bude "sedět" .

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
2.4.2010
19:34
Kris
Host

Dobrý den,

ráda bych se zeptala ohledně možného trestu za nenastoupení do vazby. Snažila jsem se hledat na Ministerstvu vnitra v trestním zákoníku, ale nepodařilo se mi najít to, co jsem hledala.

Známý byl asi před dvěma roky odsouzen za falšování peněz a neplacení alimentů. Za falšování peněz dostal trest odnětí svobody a za ty alimenty snad nějaký peněžitý trest. Nicméně za falšování peněz dostal milost a byl propuštěn. Teď ho ale více než po roce a půl, možná po dvou, zavřeli za to, že nenastoupil k výkonu trestu, o kterém v podstatě nevěděl. Cca před rokem mu totiž údajně změnili rozsudek týkající se peněžitého trestu za neplacení alimentů na to, že by si to měl jít odsedět asi na 5 měsíců. Ani tento dopis, ani dopis týkající se toho, že by měl nastoupit k výkonu trestu mu ale nebyl doručen.

Chtěla bych se proto zeptat, jaký trest mu za toto nenastoupení k výkonu trestu hrozí? Podle nového trestního zákoníku by se totiž mělo jednat o trestný čin, takže předpokládám, že by zde měla být nějaká sankce. Je možné, že by se trestu za nenastoupení nějak vyhnul (za výše uvedených podmínek)? Bude mít ta skutečnost, že nenastoupil, nějaký vliv na případné zažádání o propuštění po uplynutí půlky trestu? Resp. bylo by možné ještě teď zaplatit tu částku, kterou před tím nezaplatil, s tím, že by ho pustili na svobodu?

Předem děkuji

2.4.2010
19:38
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
14

Kris řekl/a:

 bylo by možné ještě teď zaplatit tu částku, kterou před tím nezaplatil, s tím, že by ho pustili na svobodu?

Předem děkuji


 

Za nenastoupení trestu hrozí až tři roky odnětí svobody, pokud mu ale výzva k nástupu trestu nebyla skutečně doručena, tak stíhán pravděpodobně nebude.

Když je ukládán peněžitý trest, soud zároveň stanovuje náhradní trest odnětí svobody pro případ, že obviněný   peněžitý trest ve stanovené lhůtě nezaplatí. Váš přítel tedy zřejmě nezaplatil, takže soud nařídil výkon toho náhradního trestu odnětí svobody. pokud by teď ten peněžitý trest doplatil, byl by okamžitě propuštěn. Pokud by chtěl po polovině žádat o podmíněné propuštění, přihlíželo by se k tomu, že dobrovolně nenastoupil, bylo by to k jeho tíži.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
13.4.2010
10:35
petra
Host
15

Dobry den prislo mi usneseni  podle paragrafu 92 odst.1,2 trestniho zakonu a paragrav 334 odst.1 trestniho radu do souhrnemu peneziteho trestu ve visi 5000kc  P otom tam je napsane ze tohoto dne  kdys toto rozhodnuti bylo shora uvedenym rozhodnutim zdejsiho soudu zruseno . Oduvodneni Shora uvedenym rozhodnutim okresniho soudu  byl odsouzenemu... ulozen souhrny penezity trest  ve visi .... pricemz byl zrusen vyrok o penezitem trestu z rozhodnutim Okresniho soudu. Vzhledem k tomu ze odsouzeny ve vzrusene veci penezity trest zaplatil bylo mu nutno tento zaplaceny penezity trest zapocitat do trestu souhrneho.     prosim muzete mi napsat co to vsechno znamena moc tomu nerozumim nebo tet mi prislo zase ze soudu ze to musim zaplatit dekuji

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
16 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0