Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník



12:08

Odpovídám
16.10.2008

Kris řekl/a:
Jaká lhůta je pro vyřízení odporu od podání? Děkuji
Je-li odpor podán včas, tretní příkaz se ruší a soud musí ve věci nařídit hlavní líčení. Na to není žádná lhůta. Ve věci na jedné straně nesmějí být neodůvodněné průtahy, na druhé straně jhe ale soudce schopen vyřídit pouze určitě množství věcí v určitém časovém úseku, přičemž toto množství je závislé i na složitosti věci (některé hlavní líčení je vyřízeno za půl hodiny, jiné se může táhnout v kuse třeba dva týdny). Platí přitom zásada, že věci by se měly vyřizovat postupně tak, jak přijdou na řadu, přednost mají pouze ty věci, kde je obviněný ve vazbě. Z uvedeného tedy vyplývá, že to, jak je rychle nařízeno hlavní líčení (třeba i po podání odporu proti trestnímu příkazu), záleží především na vytíženosti soudu. V jižních či východních Čechách to bude podstatně rychlejší, než třeba v severních Čechách nebo na severní Moravě, kde jsou soudy stále ještě přetížené.
9:11
Dobrý den.
Mému 18tiletému synovi byl trestním příkazem vyměřen trest na odnětí svobody na 3 měsíce s roční podmínkou za poškozování cizí věci (škodu zcela odstranil druhý den poté, co ji spáchal). Odpor proti trestnímu příkazu zaslal v zákonné lhůtě 8 dnů, udělal však chybu a jako adresáta uvedl obvodní státní zastupitelství. Přestože toto státní zastupitelství sídlí v téže budově jako obvodní soud, synův odpor soudu nepředalo, ač to prý (jak mu bylo sděleno po telefonu) běžně dělají, ani mu jej neposlalo zpět jako nesprávně doručený, ale založilo jej do svého spisu. Když syn zjistil, kde jeho odpor leží, a že udělal chybu v adresátovi, podal k obvodnímu soudu žádost o prodloužení lhůty k podání odporu s vysvětlením, proč se nedostal do správných rukou včas, jeho žádost však byla zamítnuta s odůvodněním, že byl poučen, a s dodatkem, že proti tomuto rozhodnutí nemůže podat stížnost. Může v této věci ještě něco udělat, krom toho že bude žít řádným životem? Vím, že pokud bude, bude mu záznam vymazán z trestního rejstříku, ale v soudních spisech už bude vždy veden jako podmínečně trestaný.
9:16

Odpovídám
16.10.2008

melja řekl/a:
Může v této věci ještě něco udělat, krom toho že bude žít řádným životem? Vím, že pokud bude, bude mu záznam vymazán z trestního rejstříku, ale v soudních spisech už bude vždy veden jako podmínečně trestaný.
Obávám se, že již nic dělat nelze. Odpor (stejně jako odvolání) může být účinný jen tehdy, pokud je v zákonné lhůtě poslán příslušnému soudu, který trestní příkaz vydal. Pokud je odpor poslán jinam přesto, že obviněný byl řádně poučen o způsobu podání odporu, tak to jde k tíži obviněného a ten má zkrátka smůlu. Jedinou možností bylo požádat o navrácení lhůty, což tedy váš syn učinil, ale pokud soud tuto žádost zamítl, není proti tomu další opravný prostředek a možnosti obviněného tak v podstatě končí.
Nejvíce uživatelů online: 1460
Právě Online:
13 Host(ů)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)
Nejčastější autoři:
VeronikaKo: 28
Sona: 14
JaroslavD: 13
borec1: 12
ivana29: 12
Statistika členů:
Hostů: 1611
Členů: 977
Moderatorů: 1
Administrátorů: 2
Statistika fóra
Skupiny:6
Fóra:18
Témata:432
Příspěvky:7867
Nejnovější členové: yabanci, majdulik22
Moderátoři: admin: 3997
Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0