Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
obnova řízení
18.2.2013
20:42
petan
Host

Dobrý den,

chtěl bych se Vás optat, zda existuje nějaká zákonná lhůta pro podání podnětu pro obnovu řízení. Na netu i mezi známými se hovoří o lhůtě pro podání podnětu pro obnovu procesu (trestní řízení) ve lhůtě do 3 měsíců od zjištění, kdy jsem se dozvěděl, že důvod obnovy vznikl na podkladě nových a předtím neznámých skutečností.

     Zkráceně, byl jsem před rokem a půl odsouzen za úmyslný trestný čin, který jsem však nespáchal. V prosinci 2012 jsem obdržel dopis od   "poškozeného - recidivisty, narkomana" ve kterém se mě omlouvá a píše, že byl mnou skutečně vyslýchán, jak jsem já po celou dobu tvrdil. 

    Z tohoto důvodu Vás žádám o sdělení lhůt a postupu v dané věci. Za odpověď děkuji.

19.2.2013
8:09
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
27

petan napsal(a)
Dobrý den,

chtěl bych se Vás optat, zda existuje nějaká zákonná lhůta pro podání podnětu pro obnovu řízení.     

Lhůta pro podání návrhu na obnovu řízení ve prospěch odsouzeného žádná neexistuje. Návrh na povolení obnovy řízení ve prospěch odsouzeného lze podat vlastně kdykoliv, třeba po dvaceti letech. Časově omezená je pouze možnost podat návrh na povolení obnovy v neprospěch odsouzeného, což ale může podat jen státní zástupce. V tomto případě činí lhůta promlčecí doby daného trestného činu.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
25.4.2013
19:37
Solva
Host
28

Dobrý den, měl bych dotaz jak k amnestii tak obnově trestního řízení v souvislosti s dotazem Petana ze dne 18.2.2013, neboť v dané věci rovněž figuruji jako odsouzený. Poté, co jsme si podali žádost o obnovu řízení a bylo zahájeno obživnutí věci, jsme obdrželi od soudu usnesení OS o tom, že se na nás vztahuje amnestie. V současné době nám běží lhůta k odvolání a nevíme zda toto usnesení bude mít na hlavním líčení o obnově spisu nějaký vliv a zda se proti amnestii odvolat? Omlouvám se, zda pokud jsem se nevyjádřil přesně či zmateně. Za odpověď předem děkuji.

25.4.2013
19:44
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
29

Solva napsal(a)
nevíme zda toto usnesení bude mít na hlavním líčení o obnově spisu nějaký vliv a zda se proti amnestii odvolat? 

Domnívám se, že rozhodnutí o amnestii by na řízení o povolení obnovy řízení nemělo mít žádný vliv.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
10.12.2014
0:44
Jakub12
Host

Dobrý den, mám takovou delikátní věc. Nechci řešit věcnou stránku mého případu ale spíše zjištěné procesní pochybení až po nabití pávní moci rozhodnutí. V roce 2009 jsem byl odsouzen (právní moc v červenci 2010) okresním soudem v Novém Jičíně. V této souvislosti jsem byl od 24.3.2011 ve výkonu trestu, ze kterého jsem utekl 13.5.2011 do zahraničí kde se mi podařilo zkontaktovat českou policii a zpět do čr jsem byl dodán dne 7.7.2011. Poté mne navšívila krajská st. zástupkyně, která mi přislíbila, že muj případ přezkoumají (tehdy měla na mysli podnět k podání SPZ - já vůbec tehdy netušil, že něco takového existuje) a vyšly najevo podle mého názoru vcelku zásadní skutečnosti. 1) jsem odsouzen na základě svědectví, už u odvolacího soudu jsem poukazoval na to že výpovědi jsou zaprotokolovány jinak než byly vysloveny - bohužel, nahrávka hl. líčení se záhadně ztratila 2)zkrácené přípravné řízení trvalo namísto tehdy zákonem povolených 14 dní přes 5 měsíců 3)rozsudek byl vyhlášen po 8mi dnech od ukončení hl.líčení namísto povolených tří (jistě na věcnou správnost to nemá vliv, spíše poukazuje na liknavost soudce) 4) a to je nejzávažnější bylo zjištěno, že ve věci rozhodl místně nepříslušný soud - jinými slovy jiný než zákonný soudce (čl.38/1 Listiny) věc měla být podle vrchního st.zástupce vedena u OS Prostějov.


Když to zhrnu, jsem odsouzen za něco co jsem neudělal na základě svědectví-důkazu který nelze přezkoumat, protože se ztratil ze spisu u soudu, který tuto věc neměl vůbec řešit - navíc po nesprávně vedeném přípravném řízení.
Abych se dostal k jádru věci, je mi znám obsah nálezu ÚS I 1922/09 zejména bod 15 věnujícímu se právu na zákonného soudce a to zejména tím, že nelze zakrývat rozhodnutí vydané v rozporu s právem na zákonného soudce poukazováním na jinak věcnou správnost rozhodnutí...atd. Proto je pro mne absolutně nepochopitelné, když i sám vrchní st.zástupce konstatuje porušení zákona v několika bodech, že nebyla už v roce 2012 SPZ ministrem Blažkem podána.
Jádrem věci ale zůstává možnost podání obnovy řízení, mám totiž důkaz o křivém obvinění a křivém svědectví, ale množství pochybení soudce, který věc tehdy řešil mne vedou k závěru, že se nejedná o náhodu, navíc...opět by tuto trestní věc, potažmo nový důkaz posuzoval jiný než zákonný soudce což by opět vedlo k porušování Listiny což je samo o sobě dosti absurdní.
Jakým způsobem mám tedy postupovat??? Osobně bych podal návrh na obnovu řízení s tím, aby rozsudek byl zrušen, věc (obžaloba) předložena Vrchnímu soudu v Olomouci pro rozhodnutí o příslušnosti OS Prostějov o kterém není pochyb a byla řádně posouzena zákonným soudcem.
Tuto otázku jsem již předložil dvoum advokátům a nedokázali mi na to odpovědět a já si nevím rady.
Děkuji za radu a v případě zájmu poskytnu bližší informace k případu.

S pozdravem Jakub

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
19 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0