Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Lhůta k odvolání
26.6.2015
1:16
Zdeněk Ševčík
Host
41

Dobrý den, prosím Vás, rád bych se zeptal, zda- li je možné, aby státnímu zástupci skončila lhůta pro odvolání dříve než mně jako obžalovanému? Soud rozhodl o vině a trestu tak, jak žádal státní zástupce, čili se nemá moc proti čemu odvolávat. Já se odvolávat budu určitě, ale byl bych rád, kdyby se státní zástupce neodvolal abych už nemohl u odvolačky dostat horší trest. Předpokládám, že státní zástupci by měl písemně vyhotovený rozsudek přijít dříve než mně a že si ho převezme takřka hned, tím pádem bude doručený a začne běžet 8 denní lhůta. Naopak já si od pošťačky rozsudek hned převzít nemusím, nechám si hodit uloženku do schránky a mohu počkat s převzetím třeba 10 dnů tak, aby než já si vůbec rozsudek převezmu a bude tak doručený, aby se mi mohla počítat lhůta, státnímu zástupci mezitím lhůta uplyne. Myslím, že státní zástupce by podal totiž jen odvolání v případě, že by zjistili, že jsem ho podal já.

2) Vím, že když se neodvolá státní zástupce a já ano, u odvolačky nemohu dopadnout hůře, co se týče trestu. Ovšem zajímalo by mě, jestli to platí i naopak, v případě, že já bych odvolání nepodal, ale státní zástupce by ho podal, zda-li mi nemůže být trest snížen, případně kdyby se zjistilo, že prvoinstanční soud špatně hodnotil důkazy, tak padnout zproštující rozsudek, případně být rozsudek zrušen a vrácen k novému projednání s tím, že by třeba dejme tomu mělo dojít k mírnější právní kvalifikaci?

Díky moc za odpovědi

26.6.2015
1:22
Zdeněk Ševčík
Host
42

Ještě prosím doplnující dotaz, který souvisí s 1). Zajímalo by mě, po jaké době se považuje písemně vyhotovený rozsudek za doručený, kdybych si ho nepřevzal. Já si ho plánují převzít, ale bojím se právě, abych ho nenechal ležet na té poště moc dlouho a mezitím mi nezačla běžet lhůta pro odvolání automaticky a já o tom nevěděl. Něco mi řiká, že ode dne, kdy bude uložen na poště mi začne běžet 14denní lhůta a po jejím uplynutí by se to bralo tak jako, že jsem ho převzal a tím pádem by začala běžet i 8denní lhůta pro odvolání.

26.6.2015
13:02
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline
43

Zdeněk Ševčík napsal(a)
Dobrý den, prosím Vás, rád bych se zeptal, zda- li je možné, aby státnímu zástupci skončila lhůta pro odvolání dříve než mně jako obžalovanému? 
... v případě, že já bych odvolání nepodal, ale státní zástupce by ho podal, zda-li mi nemůže být trest snížen, 

Ano, je to možné, lhůta pro odvolání se počítá každému (tedy obviněnému i státnímu zástupci) samostatně od okamžiku, kdy mu byl doručen rozsudek. Konečný termín pro podání odvolání státním zástupcem a obviněným se tak může lišit, a to přesně tak, jak to popisujete. Lhůta běží až od skutečného doručení rozsudku, nemůže začít běžet v době, kdy rozsudek leží na poště. Pokud si ale rozsudek nevyzvednete, zapojí soud do celé záležitosti i policii a v případě problémů by to mohlo skončit i vydáním zatykače a vzetím do vazby. proto rozhodně nedoporučuji vyhýábat se doručení rozsudku.

Pokud jde o druhý dotaz, tak i když podá odvolání jen státní zástupce, může odvolací soud rozhodnout i ve prospěch obviněného.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
23 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0