Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Více trestů
3.1.2009
13:04
Ivana
Host

Dobrý den,

mámtakový dotaz spíše pro zajímavost. Tady jsem se dočetla, že i když pachatel spáchá více trestných činů, ukládá se mu je jeden trest. V zahraničních filmech občas ukazují, že pachatel dostal více trestů najednou, třeba i několik doživotí. Přijde mi to trochu zvláštní. Je to tak i ve skutečnosti nebo jen ve filmech?

4.1.2009
17:57
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Ivana řekl/a:

mámtakový dotaz spíše pro zajímavost.


 
U nás skutečně v případě, kdy je obžalovaný odsuzován za více trestných činů, lte uložit pouze jeden trest. Platí u nás totiž tzv. absorbční zásada, tedy, že za více trestných činů se ukládá pouze jeden trest a to podle sazby toho trestného činu, který je trestán nejpřísněji. Ke kutečnosti, že pachatel spáchal více trestných činů, se přihlédne pouze jako k přitěžující okolnosti. Jestliže např. pachatel je odsuzován az výtržnictví (sazba až dva roky odnětí svobody) a zároveň za těžké ublížení na zdraví (sazba 2 roky až osm let), bude mu trest ukládán v rámci sazby 2-8 let odnětí svobody.

 

Výše zmiňovaná absorbční zásada ale má určité omezení, takže i u nás, lze uložit více trestů najednou. Jeden trest se totiž ukládá za všechyn trestné činy, které byly spáchány předtím, než byl pachatel odsouzen za jiný trestný čin. Jestliže pachatel spáchal trestné činy před tím než byl odsouzen za jinou trestnou činnost a další poté co byl odsouzen za jinou trestnou činnost, budou ukládány tresty dva.

Pokud jde o ty zahraniční filmy, v některých právních systémech (zjeména anglosaských) platí zásada kumulační, tedy že za každý samostatný trestný čin je samostatný trest. Může se tedy stát, že pachatel dostatně za jeden trestný čin doživotí a za druhý 30 let, ačkoliv  je zřejmé, že to je v podstatě nevykonatelné.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
31.12.2009
17:54
Petra
Host

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,můj přítel je ve výkonu trestu za to,že nevykonával obecně prospěšné práce a už skoro 2 měsíce má u soudu podanou žádost o podmíněné propuštění,polovinu trestu už má vykonaný.Za jak dlouho mu přijde od soudu odpověď na tu žádost a je možné že ho pustí 1.ledna,jak je ten nový zákon?Děkuji za odpověď.

31.12.2009
19:07
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Petra řekl/a: .Za jak dlouho mu přijde od soudu odpověď na tu žádost a je možné že ho pustí 1.ledna,jak je ten nový zákon?Děkuji za odpověď.


O podmíněném propuštění by soud měl rozhodnout do měsíce, ale ne vždy se to stihne. Blíže si o tom můžete přečíst třeba  tady nebo tady. Zda se na vašeho přítele bude vztahovat změna související s nový trestním zákoníkem, to nevím, ale zjednodušeně řečeno lze říci, že propuštěn bude pouze tehdy, pokud byl odsouzen výlučně jen za řízení bez řidičského oprávnění a za nic jiného. Blíže o tom píšeme na jiném místě zde ve fóru.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
6.1.2010
17:08
Jana
Host

Dobrý den.

Chtěla bych Vás poprosit o radu.

Syn byl stíhám pro 3 tr.činny. A stalo se následovné :  za činny 1 + 2 byl odsouzen a proti rozsudku se odvolal ,st.zástupce se odvolání vzdal./ odvolací soud zatím neproběhl/ . Během této doby,kdy se čeká na odvolání proběhl jiný soud za ten  třetí skutek , kdy soud syna pravomocně odsoudil k podmínce za skutek 2 + 3  o prvním skutku a předešlém nepravomocném odsouzení  pravděpodobně tento soud nevěděl. To znamená,že za skutek „2″ ,byl syn již pravomocně odsouzený a neměl by být za něj již souzen /?/ Co lze očekávat  a mohu v této věci podat nějaký návrh?

Měl by odvolací soud při rozhodování "vyjmout" skutek 2 ,když na něj již existuje pravomocné rozhodnutí jiného soudu a rozhodovat jen ohledně skutku 1 ?

Snad se mi to podařilo napsat trochu srozumitelněCry.

Moc děkuji za odpověď , je fajn,že se na Vás můžou lidi hledající radu obrátit.

Jana Praha

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
17 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0