Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Zrušení trestnosti řízení bez řidičského průkazu
3.10.2009
20:07
cela
Host

Dobrý den,chci se zeptat jak to bude v lednu probíhat s propouštěním věznů.?V září mělo proběhnout co jsem se doslechla nějaké školení pro soudce odhledně zrušení trestu řízení bez řidičáku...Víte prosím ohledně tohoto tématu více?Případně kam se obrátit..Děkuji

4.10.2009
9:31
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

cela řekl/a:Dobrý den,chci se zeptat jak to bude v lednu probíhat s propouštěním věznů.?V září mělo proběhnout co jsem se doslechla nějaké školení pro soudce odhledně zrušení trestu řízení bez řidičáku…Víte prosím ohledně tohoto tématu více?Případně kam se obrátit..Děkuji

Tak trestní soudci samozřejmě v této době postupně prodělávají školení týkající se nového trestního zákoníku, protože se jedná o zcela nový předpis a bude proto velmi náročné ho aplikovat. Navíc na trestné činy spáchané do konce roku 2009 se ještě bude vztahovat starý trestní zákon, tedy pokud nový trestní zákoník nebude pro pachatele příznivější, takže každý soudce  jednotlivých případech bude muset porovnávat oba zákony a rozhodnout, který použije. Minimálně prvního půl roku bude tedy práce soudů podstatně pomalejší. Ke zpomalení pak přispěje i to, že soudci si budou muset „vytáhnout" i již odsouzené věci a zkoumat, zda to, co bylo trestné dříve, je trestné i podle nového trestního zákona a případně bude třeba zkracovat tresty nebo dokonce tresty rušit a ty odsouzené, jimž byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody, propouštět z vězení.

Tím se blíže dostávám k vaší otázce. Řízení bez řidičského oprávnění skutečně není od nového roku 2010 trestným činem. Pokud někdo byl jedním rozsudkem odsouzen jen za tento samotný trestný čin, tak soud rozhodne, že trest nebude vykonán. To znamená, že je-li odsouzený ve vězení, musí být okamžitě propuštěn, byl-li mu uložen trest zákazu řízení, tak tento zákaz přestane platit, byly-li mu uloženy obecně prospěšné práce, tak je bude moci přestat vykonávat. O tom všem rozhodne soud velmi rychle, protože to bude moci udělat tzv. od stolu, tedy bez nařízení veřejného zasedání.Tohle všechno ale platí, jen pokud pachatel byl odsouzen za samotný trestný čin řízení motorového vozidla podle § 180d trestního zákona.

To ale neplatí, pokud byl zároveň odsouzen i za další trestné činy, kterých se ale pachatel dopustil jiným činem, než řízením motorového vozidla (k tomu viz blíže odpověď zde).  V takovém případě soud nebude rozhodovat o tom, že se trest nevykoná, ale rozhodne o poměrném zkrácení trestu. Toto rozhodnutí bude muset soud udělat ve veřejném zasedání, tj. bude muset obeslat odsouzeného i státního zástupce a provést dokazování. To zabere již více času a může to tak trvat i několik týdnů. Bude záležet na množství takových věcí u jednotlivých soudů, ale odhadoval bych, že nejpozději do konce února 2010 by i toto mohlo být vyřízeno.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
7.10.2009
21:34
cela
Host

Slyšela jsem že již do konce roku by měli opustit věznici,když nový zákon je od 1.1.2010a prý tudýž po 1.1.2010tam nemají co dělat.

8.10.2009
7:04
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

cela řekl/a:
Slyšela jsem že již do konce roku by měli opustit věznici,když nový zákon je od 1.1.2010a prý tudýž po 1.1.2010tam nemají co dělat.


 Také jsem něco podobného četl v novinách, ale není to pravda. Rozhodování o nevykonání trestu uloženého za trestný čin, který podle novéhotrestního zákoníku přestává být trestným činem (tedy i  řízení motorového vozidla bez řidičského oprávněníú) je upraveno právě novým trestním zákoníkem. Ten ale začne být účinný až od 1.1. 2010. Soud tedy nemůže podle tohoto zákona rozhodvoat dříve než v lednu 2010, rozhodně není možné, aby podle tohoto zákona rozhodovaly soudy o nevykonání trestu např. již v prosinci 2009.

Soudy samozřejmě v lednu 2010 jako první začnou přezkoumávat ty spisy, kde byl uložen nepodmíněný trest odnětí svobody. Takových případů není zase tolik, takže pokud někdo byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody pouze za trestný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, bude propuštěn hned v prvních lednových dnech. Obávám se, ale, že takové případy se budou moci v celé republice (řečeno s trochou nadsázky) spočítat na prstech jedné ruky. Těch případů, kdy byl obviněný odsouzen výlučně pro trstný čin řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění je málo a jen nepatrný zlomek z nich skončil nepodmíněným odsouzením. Naprostá většina obviněných byla odsouzena zároveň i za další trestný čin (nejčastěji maření výkonu úředního rozhodnutí nebo ohrožení pod vlivem návykové látky), který i nadále zůstává trestným činem i v roce 2010. Tresty těchto lidí se tedy nebudou "rušit", ale budou se jen poměrně krátit. Samozřejmě, že zkrácení může být i takové, že odsouzený bude muset být okamžitě propuštěn.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
3.11.2009
20:24
krifin
Host

Dobrý den,ráda bych se zeptala jak to bude po Novém roce když jsem řídila bez řp.a pak se bohužel svezla ještě jednou-čili maření rozhodnutí.Ale dostala jsem odklad jelikož jsem čekala miminko,malá má nyní pul roku a já nevím co mě čeká po Novém roce.Odklad mám na rok po porodu,ale malá je o měsíc dřív ,ale jsme v podstatě sami a nedokáži si představit,že bych s malou šla na 4 měsíce-víte kam ani napsát to nemohu.Nikomu jsem neublížila,nehoda žádná ani alkohol.Prosím dokážete mi poradit co dělat,kam se obrátit-myslíte,že se s tím dá něco dělat?Někam se odvolat?Nepřežila bych tam nastoupit a s malou už vubec ne,je jediné co mám.Děkuji za reakci popřípadnou radu.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
13 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0