Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Srovnání materiálního a formálního pojetí trestního práva.
16.9.2012
14:42
Lenka Loukotová
Host

Dobrý den, zajimalo by me jaky je rozdil mezi materiálnim a formalnim pojetim trestneho cinu.

 

Děkuji za Vás čas

 LL.

16.9.2012
16:22
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Lenka Loukotová napsal(a)
Dobrý den, zajimalo by me jaky je rozdil mezi materiálnim a formalnim pojetim trestneho cinu.

Podle materiálního pojetí trestného činu je trestným činem takové jednání, které je jako trestný čin označeno zákonem a zároveň takové jednání dosahuje určité míry společenské nebezpečnosti. To platilo podle starého trestního zákona (do 31.12. 2009), kdy trestným činem bylo jen takové jednání, které bylo za trestné považováno trestním zákonem a jehož míra společenské nebezpečnosti (kterou individuálně hodnotil soud) byla vyšší, než nepatrná.

Formální pojetí trestného činu znamená, že trestným činem j každé takové jednání, které je zákonem za trestný čin označeno, a to bez ohledu na to, jestli dosahuje či nedosahuje v daném konkrétním případě nějaké míry společenské škodlivosti. Tomuto pojetí je blíže současný trestní zákoník, kde otázka míry společenské nebezpečnosti je nahrazena uplatněním principu subsidiarity dle § 12 trestního zákoníku (viz vaše předchozí otázka napsaná pod jiným jménem). Blíže nemá cenu to rozvádět, naše stránky se nesnaží publikovat vědecké práce z oblasti teorie trestního práva, mají sloužit laikům v orientaci v situacích, do kterých se mohou dostat.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
5 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0