Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Přeložení z výkonu trestu ze zahraničí
26.5.2009
12:15
leon

Jen se ptám
Příspěvků: 2
Člen od:
26.5.2009
Offline

Kamarád byl odsouzen k nepod. trestu /nedovol. ozbr. 12 let/ve Vel. Británii - po třech letech žádá o přeložení do ČR, je nutno najímat právníka a je možnost přezkoumání výše trestu po přeložení do ČR - když v ČR jsou sazby za tento čin nižší. Děkuji Leon

26.5.2009
12:42
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

leon řekl/a:

 je nutno najímat právníka a je možnost přezkoumání výše trestu po přeložení do ČR – když v ČR jsou sazby za tento čin nižší.


 

Toto je záležitost mezinárodních smluv ve spojení s vnitrostátními předpisy dotčených států (v daném případě VB a ČR). Obecně to funguje takto: odsouzený Čech se v cizině musí obrátit na příslušný justiční úřad (v každém státě je to jiné, u nás je to např. ministerstvo spravedlnosti, ale v některých státech to je např. nejvyšší soud či generální prokuratura) se žádostí o předání k výkonu trestu do ČR. Tento justiční úřad se spojí s českým ministerstvem spravedlnosti a to podá návrh u příslušného krajského soudu na uznání cizozemského rozsudku. Pokud krajský soud uzná cizozemský rozsudek, zároveň buď uzná i uložený trest, případně uloží nový trest, který by byl za stejný trestný čin uložen u nás podle naší právní úpravy (nikdy to ale nesmí být trest přísnější, než byl původně uložen). I když český soud uzná cizozemské rozhodnutí, ještě nemá odsouzený vyhráno. Teď bude záležet i na českém ministerstvu spravedlnosti, zda vysloví souhlas s převzetím odsouzeného. Teprve po vydání takového souhlasu může být odsouzený do ČR předán. V řízení o uznání u českého soudu musí mít odsouzený obhájce. Může si ho zvolit sám nebo mu bude ustanoven soudem.

Tu první fázi lze ještě trochu zjednodušit. Odsouzený nemusí nutně jednat s příslušným justičním orgánem v dané zemi, ale může se spojit přímo s českým ministerstvem spravedlnosti. To pak nebude tedy vyslovovat souhlas s převzetím, ale naopak bude žádat cizí stát o předání odsouzeného. Rozhodování českého soudu o uznání rozsudku ale platí i pro tuto variantu.

Jedná se o poměrně složitou záležitost, proto byl postup popsán jen v základních bodech, podrobnější vysvětlování by překročilo rámec těchto stránek, které jsou určeny pro laickou veřejnost.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
28.1.2010
18:10
CZECH
Host

DOBRY VEČER.

RAD BYCH SE ZEPTAL:POKUD JE OSOBA TRESTNE STÍHANA V ČR A BYLA ZA TO I NA VAZBE A DOPOSUD NENÍ ODSOUZENA…..  A BĚHEM NEKOLIKA LET SPACHALA TEN SAMÝ TRESTNY ČIN I V ZAHRANÍČÍ A JE TAM ZA NEJ ODSOUZENÁ….CO POTOM U NAS V ČR?

BUDE SOUZEN NEBO NE.

PŘPOMINAM JEN,ŽE SE JEDNA O TEN SAMÝ TRESTNY ČIN.

 

DEKUJI

28.1.2010
18:35
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

CZECH řekl/a:

BUDE SOUZEN NEBO NE.


Abychom si to ujasnili - vy píšete, že se v obou případech jedná o ten samý čin. Pokud tím máte na mysli jedno konkrétní jednání, pro které byl nejdříve ve vazbě u nás a pak za to jednání byl odsouzen v cizině, tak sice teoreticky by mohl být odsouzen znovu i u nás, ale v praxi se to nepoužívá a cizozemská rozhodnutí se uznávají.

Pokud jste ale měl na mysli, že se nejprve dopustil jednoho jednání u nás a pak druhého, které nese znaky stejného trestného činu, i v zahraničí, tak může být bez problémů souzen za to první jednání  (nikoliv za to druhé) u nás.

Je to trochu kostrbaté, tak to zkusím vysvětlit na příkladu.

Pachatel v roce 2006 distribuuje drogy. Je v ČR ve vazbě, ale není odsouzen. Když ho z vazby pustí, tak ho za tu distribuci drog odsoudí v cizině (mezinárodní smlouvy to umožňují). V takovém případě je další odsouzení v ČR sice teoreticky možné, ale nepraktikuje se. Pokud by přeci jen došlo k odsouzení za týž skutek, tak se do trestu uloženého v ČR započítá vazba a výkon trestu z ciziny. To samozřejmě platí jen, pokud je započítání možné. Jsou státy, které mají přímější přístup k trestání pachatelů a 100 ran holí se opravdu nedá započítat do trestu odnětí svobody.

Jestliže ale půjde o situaci, kdy pachatel v roce 2006 distribuuje drogy,  je za to v ČR ve vazbě a není odsouzen, po propuštění znovu distribuuje drogy (tedy typově stejný trestný čin) a je za to odsouzen v cizině, tak je není důvod, aby proti němu nepokračoval řízení pro první distribuci v ČR, které může opět skončit odsouzením. V takovém případě se samozřejmě žádné cizí tresty do českého trestu nezapočítávají.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
12.10.2010
7:53
petr9972
Host

Dobry den,v soucasnosti se nachazím v Panamske veznici la joya za pasovani drog. Je pravdepodobne ze budu odsouzen nespravedlive a bez dukazu. Ma otazka je kam se po odsouzení mohu obratit s zadosti o premisteni do ceske republiky,pokud tato moznost existuje? A druha otazka,v prípade premístení do ceske republiky bych chtel pozadat o snízení trestu a revizi meho prípadu jak mam postupovat a kam se s temito zadostmi mohu obratit. Dekuji za odpoved

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
12 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0