Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Opětovné podmínečné propuštění
18.6.2015
8:15
I.K.
Host

Dobrý den, V minulosti jsem byla odsouzena - dva tresty - a po vykonání třetiny z nich jako prvotrestu i podmínečně propuštěna svobodu. Po roce běření podmínky teprve došlo na řadu mé dovolání, kdy Nejvyšší soud zrušil rozsudek a vrátil věc prvoinstančnímu soudu. Ten mne odsoudil v naprosto stejné rozsahu, odvolací soud toto potvrdil a byl mi nařízen výkon trestu - tedy ten, kterého jsem již třetinu vykonala a byla podmínečně propuštěna. Zatím jsem požádala o odklad nástupu a potřebuji znát další postup. Mám žádat o opětovné podmínečné propuštění na svobodu ze svobody, nebo co mám dělat? Dovolání jsem podávala já, nemělo by ted být v můj neprospěch, navíc, když by bylo zamítnuto, nic by se nedělo, podmínka by běžela dál, ale že bylo uznáno jako důvodné, mám opět nastoupit do VT? To jako zhoršení svého stavu vidím....

18.6.2015
8:39
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

I.K. napsal(a)
Dovolání jsem podávala já, nemělo by ted být v můj neprospěch, navíc, když by bylo zamítnuto, nic by se nedělo, podmínka by běžela dál, ale že bylo uznáno jako důvodné, mám opět nastoupit do VT? To jako zhoršení svého stavu vidím....

To, co popisujete, je značně nestandardní situace, kterou zákon nijak konkrétně neřeší. Z tohoto důvodu to, co napíšu berte jako můj odborný názor, je však možné, že soud bude mít názor jiný.

Souhlasím s vámi, že s ohledem na to, že jste dovolání podávala pouze vy, by se nemělo zhoršit vaše postavení. Problém je v tom, že v důsledku dovolání byly zrušeny také účinky usnesení, kterým jste byla podmíněně propuštěna z výkonu trestu. Je tedy třeba vydat usnesení nové. Vzhledem k tomu, že "odsezená" doba se vám do nově uloženého trestu musí započítat, máte vlastně v tuhle chvíli splněnu časovou podmínku pro podmíněné propuštění z výkonu toho nového trestu. Můžete tedy okamžitě žádat o podmíněné propuštění. Běžně o podmíněném propuštění rozhoduje soud v místě věznice. Jestliže ale jste na svobodě a výkon trestu teprve máte nastoupit, a zároveň již jsou splněny podmínky pro podmíněné propuštění (což je váš případ, ale může se to stát např. i tehdy, že obviněný je ve vazbě, pak je propuštěn, pak je odsouzen a doba po kterou byl ve vazbě, stačí na podmíněné propuštění), tak o podmíněném propuštění může rozhodnout soud, který rozhodoval v prvním stupni o uložení trestu (předpokládám, že ve vašem případě to bude zřejmě okresní soud). 

O podmíněné propuštění tedy můžete požádat přímo soud, který vás odsoudil, a to ještě před nástupem trestu. Zároveň bych ale na soud zaslal i žádost o odklad trestu, spíš jen jako takovou pojistku. Argumentace použitá ve vašem dotazu je dobrá, přesto bych doporučil požádat o sepsání návrhu na podmíněné propuštění advokáta, ten by měl umět zdůraznit to podstatné.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
20 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7868

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0