Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Anonym - jak podle zákona reagovat ?
30.9.2009
17:59
olina
Host

touto formou bych Vás chtěla požádat o základní informace, jak má podle zákona nadřízená osoba (instituce) naložit s došlým anonymem. Jakým způsobem má reagovat např. starosta obce, vedení firmy apod. na ANONYM (plný pomluv a subjektivních náhledů, anonym škodící pověsti jak osoby tak instituce, ve která ta osoba pracuje.) Je zákonem daná povinnost např. reagovat / nereagovat, vyvozovat nějaké závěry / nevyvozovat ? Z mého pohledu se má každý anonym hodit do koše a neřešit záležitosti v něm uvedené, natož na anonymech stavět nějaká obvinění atd. Je možné zařadit anonym do oficiální přijaté pošty např. obecního úřadu, firmy a přiřadit mu číslo jednací a dále jej rozesílat pro informaci dalším institucím? Lze na základě anonymu odvolat pracovníka nebo zastupitele z místa ? Pomůže podání trestního oznámení na neznámého pachatele za pomluvu ? Děsí mne především manipulace s anonymem, v jaké formě jsem se ní setkala. Je možné podle našich zákonů anonymní dopis a údaje z něj projednávat na poradách firmy, na obecním zastupitelstvu … a stavět na anonymu nesmyslná obvinění ?

30.9.2009
18:41
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

olina řekl/a:

touto formou bych Vás chtěla požádat o základní informace, jak má podle zákona nadřízená osoba (instituce) naložit s došlým anonymem.


Tohle je otázky, která jako taková se netýká trestního práva, proto jsem ji přesunul do rubriky Lampárna. Nicméně, pokusím se k ní vyjádřit a třeba se přidá i někdo další.

Na to, jak nakládat s anynonymními dopisy neexistuje žádný předepsaný postup (nebo o něm alespoň nevím. Jestli jsem to pochopil, vám jde zřejmě o případ, kdy anonym dojde na adresu nějaké instituce nebo firmy a týká se někoho, kdo v té firmě nebo instituci pracuje nebo s ní má něco jinak společného. Rozumný vedoucí pracovník anonym vezme a hodí ho do koše. Může ale nastat situace, že vedoucí pracovník má už nějaké pochyby o morálce dotčeného a ten anonym to jeho podezření potvrzuje. Pokud ale chce z toho vyvozovat nějaké závěru, musí mít konkrétní důkazy, mezi něž anonymní podání určitě nepatří. Vedoucí pracovník si může způsobem, který je pro jeho postavení dostupný, informace z dopisu ověřit a pokud jsou pravdivé a získá na to důkazy, může z toho vůči dotčené osobě vyvodit důsledky, např. pracovněprávní. Rozhodně tak ale nemůže činit jen na zákaldě neověřeného anonymu.

Jestliže anonym ale je nepravdivý a obsahuje taková tvrzení, která mohou značnou měrou ohrozit  vážnost dotčeného u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, mohlo by se skutečně jednat o trstný čin pomluvy. Tento trestný čin přes určité pochybnosti byl zahrnut i do nového trestního zákoníku (§ 184) a hrozí za něj trest odnětí svobody na dobu až jednoho roku. Pokud by takový trestný čin byl spáchán masově (např. rozhlasem, televizí, tiskem apod.), je tam sazba až dva roky, to už ale asi nebude váš případ. Aby soud ale skutečně takové jednání posoudil jako trestný čin pomluvy, je třeba prokázat opravdovou závažnost poškození pověsti. Postižený člověk to samozřejmě cítí jako obrovské příkoří, soudy ale velmi často věc spíše postupují do přestupkového řízení.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
20.2.2013
22:32
Jiří D.
Host

Dobrý den, já mám opačný problém. Byl jsem nařčen z odeslání anonymu. Mohu se proti tomu bránit? Jsem si jist, že osoba která mě obvinila, sama ten anonym odeslala. Mám se obrátit na policii ČR? Třeba pro pomluvu, nebo křivé obvinění? Děkuji za odpověď a přeji hezký den! Jiří D.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
9 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0