Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník





17:59
touto formou bych Vás chtěla požádat o základní informace, jak má podle zákona nadřízená osoba (instituce) naložit s došlým anonymem. Jakým způsobem má reagovat např. starosta obce, vedení firmy apod. na ANONYM (plný pomluv a subjektivních náhledů, anonym škodící pověsti jak osoby tak instituce, ve která ta osoba pracuje.) Je zákonem daná povinnost např. reagovat / nereagovat, vyvozovat nějaké závěry / nevyvozovat ? Z mého pohledu se má každý anonym hodit do koše a neřešit záležitosti v něm uvedené, natož na anonymech stavět nějaká obvinění atd. Je možné zařadit anonym do oficiální přijaté pošty např. obecního úřadu, firmy a přiřadit mu číslo jednací a dále jej rozesílat pro informaci dalším institucím? Lze na základě anonymu odvolat pracovníka nebo zastupitele z místa ? Pomůže podání trestního oznámení na neznámého pachatele za pomluvu ? Děsí mne především manipulace s anonymem, v jaké formě jsem se ní setkala. Je možné podle našich zákonů anonymní dopis a údaje z něj projednávat na poradách firmy, na obecním zastupitelstvu … a stavět na anonymu nesmyslná obvinění ?
18:41

Odpovídám
16.10.2008

olina řekl/a:
touto formou bych Vás chtěla požádat o základní informace, jak má podle zákona nadřízená osoba (instituce) naložit s došlým anonymem.
Tohle je otázky, která jako taková se netýká trestního práva, proto jsem ji přesunul do rubriky Lampárna. Nicméně, pokusím se k ní vyjádřit a třeba se přidá i někdo další.
Na to, jak nakládat s anynonymními dopisy neexistuje žádný předepsaný postup (nebo o něm alespoň nevím. Jestli jsem to pochopil, vám jde zřejmě o případ, kdy anonym dojde na adresu nějaké instituce nebo firmy a týká se někoho, kdo v té firmě nebo instituci pracuje nebo s ní má něco jinak společného. Rozumný vedoucí pracovník anonym vezme a hodí ho do koše. Může ale nastat situace, že vedoucí pracovník má už nějaké pochyby o morálce dotčeného a ten anonym to jeho podezření potvrzuje. Pokud ale chce z toho vyvozovat nějaké závěru, musí mít konkrétní důkazy, mezi něž anonymní podání určitě nepatří. Vedoucí pracovník si může způsobem, který je pro jeho postavení dostupný, informace z dopisu ověřit a pokud jsou pravdivé a získá na to důkazy, může z toho vůči dotčené osobě vyvodit důsledky, např. pracovněprávní. Rozhodně tak ale nemůže činit jen na zákaldě neověřeného anonymu.
Jestliže anonym ale je nepravdivý a obsahuje taková tvrzení, která mohou značnou měrou ohrozit vážnost dotčeného u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, mohlo by se skutečně jednat o trstný čin pomluvy. Tento trestný čin přes určité pochybnosti byl zahrnut i do nového trestního zákoníku (§ 184) a hrozí za něj trest odnětí svobody na dobu až jednoho roku. Pokud by takový trestný čin byl spáchán masově (např. rozhlasem, televizí, tiskem apod.), je tam sazba až dva roky, to už ale asi nebude váš případ. Aby soud ale skutečně takové jednání posoudil jako trestný čin pomluvy, je třeba prokázat opravdovou závažnost poškození pověsti. Postižený člověk to samozřejmě cítí jako obrovské příkoří, soudy ale velmi často věc spíše postupují do přestupkového řízení.


Nejvíce uživatelů online: 1460
Právě Online:
11 Host(ů)
Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)
Nejčastější autoři:
VeronikaKo: 28
Sona: 14
JaroslavD: 13
borec1: 12
ivana29: 12
Statistika členů:
Hostů: 1611
Členů: 977
Moderatorů: 1
Administrátorů: 2
Statistika fóra
Skupiny:6
Fóra:18
Témata:432
Příspěvky:7867
Nejnovější členové: yabanci, majdulik22
Moderátoři: admin: 3997
Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0