Dobrý den
Neregistrovaný návštěvník

Přihlásit
Fórum je momentálně uzamčené nebo je určeno jen pro čtení

RSS tématu
Omluva z jednání soudu
20.11.2008
8:05
Jamie
Host

Mám být předvolána jako svědek, ale datum soudu ještě neznám. Toto vím, protože věc, ve které mám svědčit se týká mého přítele, který je nyní ve vazbě. Jemu už byl datum soudu oznámen a já jsem tam uvedena jako jeden ze svědků, které by státní zástupkyně chtěla předvolat. Mě však předvolání žádné nepřišlo a soud má být v nejbližších dnech. Po poradě s jedním člověkem jsme došli k názoru, že soud bude nejspíš ještě odročen. Do zahraničí potřebuji odcestovat koncem listopadu, ale mám obavy jestli mohu. Stačí podat omluvu a vysvětlení až po mém příjezdu zpět do čech? Jedná se o pracovní aktivity, dost významné a znamenalo by to pro mě dost velké komplikace kdybych odcestovat neměla kvůli soudu, který nakonec nemusí být ani v tomto termínu…
Děkuji

20.11.2008
8:06
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Jamie řekl/a:

Mám být předvolána jako svědek, ale datum soudu ještě neznám. … Jemu už byl datum soudu oznámen a já jsem tam uvedena jako jeden ze svědků, které by státní zástupkyně chtěla předvolat. Mě však předvolání žádné nepřišlo a soud má být v nejbližších dnech.

To, že vás státní zástupce v obžalobě navrhne jako svědkyni, ještě neznamená, že soud bude považovat za nutné vás jako svědkyni vyslechnout. Je skutečně možné, že soud bude odročen a vy budete předvolána, ale jako pravděpodobnější vidím variantu, že soud vaše svědectví nepovažuje za nutné a proto vás nepředvolal (další méně pravděpodobnou variantou je, že se cestou ztratila poštovní zásilka s obsílkou). Toto se stává poměrně často, že lidé chodí k soudu, protože jsou v obžalobě označeni jako svědci, přičemž soud je vůbec vyslechnout nepotřebuje. Soud může mít na důležitost důkazu jiný názor než státní zástupce a navíc se dost často stává, že státní zástupci do obžaloby přepíší seznam všech jmen, které projdou spisem, aniž by rozlišovali, zda ta která osoba může mít pro konečné rozhodnutí nějaký zásadní význam. Důležité tedy je, zda dostanete předvolánku od soudu či nikoliv.

Pokud odjedete do zahraničí předtím, než vám bude doručena obsílka, tak s tím těžko něco naděláte. Jestli chcete mít jistotu, tak opravdu zavolejte soudci a tím se všechno vyřeší. Nebo prostě soudu dopisem oznamte, v jakém termínu nebudete k zastižení. Pokud vás soud vůbec volat nechce, tak bude mít akorát o jeden zbytečný papír ve spise navíc a vy přijdete jen o desetikorunu za známku, pokud vás bude chtít volat, bude mít aspoň informaci o vaší dosažitelnosti. Je opravdu možné, že pokud si obsílku nevyzvednete, soud za vámi může poslat policisty, takže je lepší, když soud bude vědět, kdy nebudete doma.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
18.2.2010
19:27
Petrson
Host

Dobrý den,

prosím o zodpovězení mého dotazu. Bylo mě doručeno vyrozumění o veřejném zasedání pro spáchaný trestný čin, ve věci návrh na zabrání věci a návrh na vrácení věci. Mám dotaz jestli je povinná moje účast (svědek – poskytnutý CD nosič jako důkaz) na tomto zasedání , nebo se můžu tomuto veř.zasedání legálně vyhnout. Důvodem mé neúčasti je hlavně cestování přes celou republiku, což mě připadá absurdní.

Děkuji za Váš příspěvek

18.2.2010
19:31
admin

Odpovídám
Příspěvků: 3997
Člen od:
16.10.2008
Offline

Petrson řekl/a: je povinná moje účast (svědek – poskytnutý CD nosič jako důkaz) na tomto zasedání , nebo se můžu tomuto veř.zasedání legálně vyhnout. 


Záleží, jestli jste dostal předvolání nebo vyrozumění. pokud jste dostal předvolání, dostavit se musíte. pokud jde jen o vyrozumění, máte právo, ale nikoliv povinnost se dostavit. z toho co popisujete bych dovozoval, že máte postavení zúčastněné osoby, které má být zabrána, případně vrácena věc, související s trestnou činností. V takovém případě obvykle není účast nutná, ale pokud chcete mít jistotu, tak si zkrátka zavolejte příslušnému soudci a zpetejte se ho.

Než položíte dotaz, projděte si celé fórum i další články, kterých je zde dostatek. Najdete tu přehledný Výklad pojmů, Vzory trestních oznámení, odvolání, žádostí a dalších písemností, Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, Popisy nejčastějších trestných činů včetně trestních sazeb, Adresář soudů a mnoho dalšího. Využijte menu v pravém sloupci. Pokud se rozhodnete dotaz položit, přečtěte si také návod na používání tohoto fóra.
4.5.2010
11:00
V.Š.
Host

Dobrý den, chci se zeptat,zda se mohu nějak omluvit z hlavního líčení, ke kterému jsem byla předvolána státní zástupkyní coby svěděk. Soud se koná mimo mé bydliště, já sama jsem na mateřské dovolené se synem, kterého mi nemá kdo pohlídat a manžela z práce neuvolní. Děkuji.

Časové pásmo:Europe/Prague

Nejvíce uživatelů online: 1460

Právě Online:
19 Host(ů)

Právě prohlíží tuto stránku:
1 Host(ů)

Nejčastější autoři:

VeronikaKo: 28

Sona: 14

JaroslavD: 13

borec1: 12

ivana29: 12

Statistika členů:

Hostů: 1611

Členů: 977

Moderatorů: 1

Administrátorů: 2

Statistika fóra

Skupiny:6

Fóra:18

Témata:432

Příspěvky:7867

Nejnovější členové: yabanci, majdulik22

Moderátoři: admin: 3997

Administrátoři: admin: 3997, martin.sedlacek: 0