Straightening


Besides the conditional suspension of prosecution is a settlement one way to settle a criminal matter without having to be decided on guilt and punishment.

Criminal Procedure Code in the most socially less serious cases, it is evident that an offender only "shot off", but otherwise lives properly, offers the possibility of deviation from the classical course of criminal proceedings, that offers a chance to resolve the matter without a decision on guilt and punishment.

These diversions are seen in both settlement and conditional suspension of criminal prosecution.The principle lies in the fact that the accused lodges a reasonable amount of money on account with the court that also specify who is to be remitted this amount and be intended for good purposes (hospitals, children's homes , etc.). At least half of that amount yet to be determined for a fund to assist victims of criminal activity . If the court agrees with the proposed settlement, approved by it and also stop the prosecution.

Composition of funding to good causes is not the only condition for approval of settlement. This court may proceed only if it is a criminal offense for which the law provides for imprisonment not exceeding 5 years, the accused said that the offense committed, to replace the damage or the compensation agreed and approved the settlement agreement and damaged . Settlement of the case while settlement must also be reasonable in the circumstances of the crime committed and the accused person, so it can not be that man who has enough money to avoid the re-sentencing procedure.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: