Protective treatment


It is a protective measure, not punishment. Stores are offenders who have committed a crime in connection with a disease or disorder or in relation to any misuse of addictive substances. Most often it is a protective treatment alcohol and drug, sexology, psychiatry, etc. 

Protective treatment is performed either by constitutional (sentenced is treated in an institution) or in ambulatory (condemned occur regularly from his home to professional practitioners). Compulsory treatment is not stored at a particular time, but indefinitely, and lasts until the end of treatment is achieved, ie, convicted or is cured of his condition is at least stabilized so that the convict is not dangerous to society. However, protective measures must end within two years. At the latest after two years, the court must examine the justification for the continuation of compulsory treatment and decide that the prisoner be released from compulsory treatment, or that the protective treatment is prolonged. This treatment can be extended repeatedly, but always a maximum of two years. 

Compulsory treatment may be imposed in addition to punishment, but also separately, if the penalty waived, or if the criminal prosecution of the accused stopped the insanity.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: