Phone wiretapping


Well, according to the Criminal Procedure Code is the interception and recording of telecommunications. Mostly for the interception of telephone calls. The release order for interception and recording of telecommunications traffic by the court and nobody else.

The court has yet to consider the need to use this procedure because it is a serious invasion of privacy, respectively. the telecommunications secret. For this reason, you can also issue this command only if it is a particularly serious deliberate crimes (ie the upper boundary of the rate must be at least 10 years) or crimes committed to the prosecution of the Czech Republic international treaty (eg, related offenses the use of drugs). Deciding on wiretapping is kept secret. Eavesdropping can be performed only after the minimum time. Records that are not related to criminal activity must be deleted. It must not be carried out interception of communication between the accused and his counsel.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: