Perjury


Perjury (false testimony correctly) is a criminal offense. In principle, everyone is required to attend the trial, or. to any other body acting in criminal proceedings and give testimony. Denunciation may reject the witness of the statutory reasons, especially if it is in close relationship to the deceased or the accused should have a true testimony of prosecution incurred danger to himself or a person close to him or if it would violate the State imposed an obligation of confidentiality or recognized .

 If the witness does not have any of these grounds for refusal of testimony, the evidence, and truth. If the intent is not to tell the truth, that will lie, commit the crime of perjury and false expert opinion pursuant to § 346 of the Criminal Code. For this he may be sentenced to imprisonment for up to three years, or any of the alternative punishments. In certain justified cases, there may be a punishment of two to ten years imprisonment if the offender will cause substantial harm or acted in such a way intended to harm another in the job and at home, or cause other serious injury. 

If the notice contains false and deliberately false accusation of a crime, such conduct would also qualify as defamation a criminal offense with imprisonment up to two years nejjméně serious cases, but the rate of three to ten years imprisonment for the most serious .

Similarly, it is a crime and false interpretation (if the interpreter does not interpret the court as true) and false expert opinion.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: