Juvenile


Teen accused is a special designation, which is more than 15 years, but has not yet reached the age of 18. Such allegations must always be an advocate. Law enforcement and criminal proceedings may provide information that could lead to discover the identity of such accused. Criminal proceedings are involved, the authority responsible for the care of young people (usually the department of social affairs of the city council). If convicted, he saves half the sentence (for minors, the penalty is called a criminal action) than that imposed an adult offender.

A person under the age of fifteen years is not criminally responsible, ie. not against it to prosecute, which could result in the imposition of punishment. But can it lead to proceedings in which minors may be subject to such educational measures, which is the highest protection and education, carried out in that department.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: