Indictment


The prosecution's decision to the state representative who puts the accused to trial. This means that prosecutors gather evidence for police in the pre-trial proceedings came to the conclusion that it is due to reasonable suspicion that the accused committed the crime really work , and therefore the indictment served on him. The indictment must state the description of the negotiations, which the accused had committed what crime the prosecutor sees that and must also offer evidence to confirm the suspicion, but also the evidence that he could challenge it. Impeachment prosecutor must also give reasons in writing and then sending her court.

The media is often confused with the impeachment complaint. Action but not criminal proceedings with nothing in common. The action gives the plaintiff (ie any natural or legal person) in civil proceedings, ie. that an action in court can judge for example, two people or companies, etc. The indictment against it may file a state representative and only in criminal proceedings.Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: