Access to the file


Everyone relates to criminal proceedings in a given case, the right to inspect the file, which is about the criminal case is initiated. Specifically, therefore, has the right to inspect the file …

  • defendant
  • advocate for the accused
  • damaged
  • Attorney Broken
  • the person
  • Agent interested persons

If the accused, victim or interested party have full legal capacity (ie, they are minors or legal capacity was restricted by a court or been deprived of eligibility), the file may look to their legal representatives (parents, guardian).

Persons entitled to inspect the file from the file and may take copies or extracts, but at their own expense. So if you ask for copies of documents, they must pay a fee for it.

The file should not be seen in the minutes of the court record and personal information relating to secret witness . In preliminary proceedings (ie before an indictment to the court), the state prosecutor or police authority to refuse access to the file completely. If the police authority refuses access, the employee can request that the decision of the police authority has been reviewed by the public prosecutor.

Persons other than those listed above may inspect the file only with the prior consent of the police department or prosecutor (in pre-trial) or the President of the Senate (in court). These persons, but must prove that the inspection is necessary to exercise their rights.
 Líbí se vám naše stránky? Podělte se o ně s kamarády.
Sdílet na Facebooku  Sdílet na Facebooku
pridej.cz

Máte trestněprávní problém a naše články vám na něj nedaly odpověď? Zkuste se podívat i na naše fórum otázek a odpovědí. Na otázky laiků odpovídají odborníci srozumitelným způsobem. Fórum již obsahuje několik  tisíc příspěvků, které ale jsou tematicky rozděleny do skupin, takže si snadno můžete nalézt tu svou. A pokud mezi již napsanými příspěvky nenajdete odpověď na své otázky, napište je a my vám odpovíme. Na fórum pokračujte kliknutím sem.


Náhodné příspěvky: